Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Stenbocki maja
Prantsusmaa president Emmanuel Macron helistas täna Eesti peaminister Kaja Kallasele, et arutada Euroopa julgeolekut puudutavaid küsimusi ja rääkida viimastest arengutest Ukrainas.  

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Ukraina saavutatud edu lahinguväljal kinnitus, et riigid nagu Eesti ja Prantsusmaa on Ukraina sõjalisel toetamisel olnud õigel teel ja seda suunda tuleb jätkata. „Ukraina on sõjalist abi väga oskuslikult kasutanud, näidates, et suudavad toetuse jätkudes selle sõja võita,“ rõhutas Kallas.

„See sõda ei ole aga kaugeltki mitte läbi. Venemaal on Ukrainas jätkuvalt palju vägesid, mida nad kasutavad Ukraina inimeste ja infrastruktuuri hävitamiseks. Ukrainal on ees pikk ja ränk võitlus, et Venemaa oma piiride taha tagasi lüüa. Ukraina on meile kõigile näidanud, et kõrge moraal ja hiilgav juhtimine on sama olulised kui sõjaline jõud. Just sõjalises abis on vaja meie kiiret toetuse kasvu, sest nii saab Ukraina oma territoriaalse terviklikkuse taastada,“ rõhutas Kallas. Peaminister lisas, et Prantsusmaal on olnud oluline roll Ukraina poliitilisel ja sõjalisel toetamisel ning avaldas lootust, et prantslastel on veelgi võimalik oma abi suurendada.

Samuti märkis Eesti peaminister vestluses, et nagu juba varem oleme näinud, siis võime ka uutelt vabastatud aladelt kahjuks oodata jälgi võikatest ja massilistest sõjakuritegudest. „Peame toetama Ukrainat tõendite kogumisel ning nende talletamisel tulevasteks kohtumenetlusteks. Meie sõnum on selge: sõjakurjategijate kohtupäev saabub varem või hiljem,“ lisas ta.

Peaministri sõnul on praegu veelgi olulisem agressiooni hinda tõsta ja jõuda ka nendeni, kes Kremli režiimi toetavad. „Kärpides Peterburi ja Moskva niinimetatud eliidi privileege, kasvatame võimalust, et nende toetus Vene agressioonile mureneb. Seda peegeldab ka Kremli valulik reaktsioon otsusele peatada Vene kodanike turismireisid Euroopa Liitu,“ selgitas Kallas.

Peaministri sõnul näeme selgelt Venemaa lootust, et kõrged elektrihinnad võtavad meilt tahte ja vahendid Ukrainat sõjaliselt toetada. „Lisaks näeme, et Venemaa kasutab kõikvõimalikke võtteid, sealhulgas tuumakatastroofiga hirmutamist, et halvata meie otsustusvõimet ja vähendada ühist indu Ukrainat abistada,“ märkis Kallas. „Me ei tohi lasta hirmul end halvata. Ennatlik ja pealesurutud rahu oleks ohtlik meile kõigile. Rahule lähemale viib meid praegu see, kui pakume Ukrainale kiiret sõjalist abi,“ rõhutas ta.

Tänases telefonivestluses president Macroniga osales ka Leedu president Gitanas Nausėda.

Viimased uudised