Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Stenbocki maja

Peaminister Kaja Kallas kohtus täna Eestis visiidil viibiva Ameerika Ühendriikide välisministri Antony J. Blinkeniga, kellega kõneldi muutunud julgeolekuolukorrast Euroopas ja vajadusest uue reaalsusega kiiresti kohaneda. Samuti arutati viise, kuidas jätkata Ukraina igakülgset toetamist ning Venemaa poliitilist ja majanduslikku isoleerimist.

Peaminister Kaja Kallas rõhutas, et muutunud julgeolekuolukord nõuab, et Eesti ise ja ka NATO sellega kiiresti kohaneks. „Eesti on oma kaitsekulutusi oluliselt tõstnud. 2023. aastaks kulutame kaitsele 2,44% SKTst,“ ütles Kallas. Peaminister lisas, et ka NATOl on vaja meie regiooni julgeoleku kindlustamiseks astuda täiendavaid samme. „Tänasin Ameerika Ühendriike nende kiirete otsuste eest Euroopa julgeoleku kindlustamisel, kuid rõhutasin välisminister Blinkenile, et Balti regioonis tuleb luua püsiv ja tugev NATO kohaolu,“ sõnas Kallas.

Samuti märkis peaminister Kallas, et Venemaa massiivne agressioon Ukraina vastu nõuab meilt jätkuvalt Ukraina poliitilist, majanduslikku ja sõjalist toetamist. „Ukraina võitleb vapralt oma kodumaa eest. See, mida nad hetkel kõige enam vajavad, on meie sõjaline abi. Siin on Ameerika pühendumus ja abi olnud ning on ka jätkuvalt üliolulised,” ütles Kallas. „Eesti oli koos Ameerika Ühendriikidega üks esimesi, kes andis Ukrainale sõjalist toetust enne täiemahulise sõja algust,” lisas Kallas.

Peaminister tõdes, et peame kahjuks olema valmis pikaks kriisiks ning kõige hullem seisab alles ees. „Seetõttu tuleb meil lisaks juba tehtud kiiretele ja kaalukatele otsustele astuda täiendavaid samme Putini sõjamasina peatamiseks,” ütles ta. „Meil tuleb peatada kõikide Venemaa ja ka Valgevene pankade ligipääs rahvusvaheliste maksete süsteemile SWIFT ning piirata ka krüptoraha kasutamine. Oleme sulgenud oma õhuruumi Venemaa lennukitele, järgmise sammuna peame sulgema oma sadamad,” selgitas Kallas.

Peaminister Kallas tänas välisminister Blinkenit ja Ameerika Ühendriikide administratsiooni nende jõupingutuste eest liitlaste ja partnerite ühtsuse tagamisel. „Meie ühtsus ja ühiste otsuste ulatus annavad selgelt märku meie demokraatiate tugevusest,” ütles ta. Peaminister lisas, et oleme näinud väga suurt muutust Euroopa suhtumises Venemaasse. „Nüüd on meil kõigil vaja strateegilist kannatlikkust, et hoida seni tehtut ja olla valmis täiendavate piiravate meetmete rakendamiseks Venemaa vastu,” tõdes ta.

Viimased uudised