Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Stenbocki maja
Peaminister Kaja Kallas kohtus täna Ameerika Ühendriikide kaitseminister Lloyd James Austin III, kellega arutati Ameerika Ühendriikide tugevdatud kohaolu Eestis, NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamist ning Ukraina toetamist.

„Tänasin kaitseminister Austinit tema ja Ameerika Ühendriikide töö eest Ukraina toetamisel ning NATO tugevdamisel. Meie kahepoolne kaitsekoostöö ja nende kohaolu siin on võtmetähtsusega Eesti ja Alliansi julgeoleku tagamisel, Venemaa heidutamisel ja sealt lähtuvatele ohtudele vastu seismisel,“ sõnas peaminister Kaja Kallas pärast kohtumist. „Ameerika Ühendriikide panus Eesti ja Euroopa julgeolekusse on vankumatu. USA vägede tugevdatud kohaolu Eestis ja meie piirkonnas on kinnitus transatlantiliste liitlassuhete olulisusest ning võimaldavad meil muuta veelgi efektiivsemaks NATO kaitse- ja heidutushoiaku idatiival.“

„Demokraatliku ja reeglitel põhineva maailmakorra jaoks on eksistentsiaalne, et Ukraina selle sõja võidaks. See, kuidas Ukraina võidab ja Venemaa kaotab, mõjutab veel pikka aega kogu Euroopa julgeolekut. Ukraina võidu tagamiseks tuleb jätkata ja suurendada liitlaste sõjalist abi ning piirata Venemaa võimalusi oma vallutussõja rahastamiseks,“ sõnas peaminister. „Peame suurendama ka kaitsetööstuse tootmisvõimet, et anda Ukrainale võiduks vajalikku laskemoona ning tugevdada enda kaitset ja taastada varusid. Tutvustasin eelmisel nädalal Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtidega arutatud ideed ühiselt korraldatud kaitsehangetest Ukraina toetuseks ka minister Austinile ning loodan, et saame peagi sellega Euroopa Liidus edasi liikuda,“ lisas Kallas.

Ameerika Ühendriikide kaitseminister Austin tunnustas Eestit tähelepanuväärse, ligi 3%-ni SKT-st tõusnud kaitsekulutuste eest ning Eesti rolli eest Ukraina toetamisel ja sõjapõgenike vastuvõtmisel. Kohtumisel nõustuti, et demokraatlik maailm on olnud suurepärane meeskond Ukraina toetamisel. Lisaks peatuti alates 16. detsembrist 2022 Eestis viibivate Ameerika Ühendriikide kergjalaväekompanii ning HIMARS mitmikraketiheitjate üksuse kohaolul, kes siin teevad koostööd Eesti Kaitseväega diviisi arendamisel lähtudes 2022. aasta NATO Madridi tippkohtumisel sõlmitud kokkulepetest.

Viimased uudised