Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Stenbocki maja

Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid leppisid täna Prantsusmaal Versailles’s toimunud tippkohtumisel kokku Euroopa ühise kaitsevõime arendamises, energiasõltuvuse vähendamises Venemaast ja majanduskasvu ergutamiseks mõeldud erainvesteeringute kaasamise võimalustes.

„Putini rünnak Ukrainale on muutnud kogu Euroopa suhtumist kaitseküsimustesse. Kui seni on kaitset peetud siseriiklikuks teemaks, siis nüüd arutasime tõsiselt võimalusi, kuidas ühtselt koostöös Euroopa kaitsevõimeid tervikuna suurendada,“ rääkis peaminister Kaja Kallas.

„Esiteks peab iga riik andma oma panuse. Kui kõik tõstavad oma kaitsekulutused vähemalt kahe protsendini majanduse kogumahust, saame lisada uusi võimekusi. Oleme seda tugevamad, mida tugevamad on iga riigi kaitseväed. Samas on selge, et iga riik üksi ei jõua kogu vajalikku kaitsevõimet välja arendada, see pole ka mõistlik. Seega arutasime, kuidas võiks kaitsealane koostöö liikmesriikide vahel toimida, et Euroopa oleks tugevamini kaitstud. Rääkisime üle-euroopaliste võimete arendamisest, näiteks õhuruumi kaitsmiseks, navigatsioonivõime või kaitsetööstuse arendamiseks,“ selgitas peaminister.

„Ühine kaitsevõime on vajalik kõigile – mitte ainult Venemaaga piiri jagavatele liikmesriikidele, vaid tervele Euroopale. Näeme väga selgelt, kuidas sõda Ukrainas mõjutab meid kõiki. Euroopa kaitse tugevdamisel peame töötama käsikäes NATO-ga,“ lisas Kallas. „Vastupanuvõimega on väga selgelt seotud ka energiajulgeolek ja meie enda kaitsetööstus. Võtame Venemaa käest ära hoovad meie mõjutamiseks, vähendades kiiresti energiakandjate eksporti ja suurendame investeeringuid kaitsetööstusse. Energiakandjate alternatiivide otsimisega juba tegeleme, samuti toetab see rohe- ja digipööret tänu millele saame energiasõltumatuse ja puhtama keskkonna.

Riigi- ja valitsusjuhid arutasid tippkohtumisel veel Venemaa täiendavat isoleerimist vabast maailmast ja uusi sanktsioone Putini sõjamasina halvamiseks. Kohtumisel võeti vastu Versailles’ deklaratsioon, millega pandi paika eesmärgid: tõsta investeeringuid kaitsevõimekuse tõstmisesse ja innovaatilistesse tehnoloogiatesse; vabaneda energiasõltuvusest Venemaast; ning tõsta majanduse kerksust läbi investeeringute suurendamise ja meelitamise ennekõike digi-, rohe- ja kaitsevaldkonda.

Viimased uudised