Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eestis kütusefirmad Alexela Terminal ja Eurodek Transiit aitasid Vene maffial 1990ndate aastate lõpus ja 2000ndate aastate algul läbi Valgevene miljardite eurode väärtuses rämpskütust Aafrikasse vahendada.

Sellise info ja dokumentidega tuli lagedale 2013. aasta erru läinud ja pärast seda Rootsi põgenenud Valgevene KGB major Andrei Moltšan. Ta oli Valgevenes seda pettuse asja uurinud, aga asi pandi kalevi alla, kuna sellega oli seotud ka riigipea Vladimir Lukašenka, edastab ERRi saade Pealtnägija.

Asja uurisid Rootsi Raadio ajakirjanik Daniel Öhman ja tema kolleegid, kes olid ühtlasi esimesed, kellele Moltšan oma pabereid näitas. Kontrollimisel osutusid materjalid ehtsaks.

Dokumendid puudutavad 2007. aastal algatatud Valgevene KGB juurdlust naftasaaduste kahtlase ekspordi kohta Euroopasse. Uurimist juhtis just Moltšan.

Skeem nägi välja selline, et Venemaalt veeti läbi Valgevene välja kütust, mis nimetati ümber lisandiks nimetusega Ekolon. Kuivõrd lisandite ekspordi pealt makse ei tulnud maksta, viidi Ekolon maksuvabalt Venemaalt välja ja toodi Eestisse. Siin miksiti toode ringi madala kvaliteediga bensiiniks African Blend ja veeti Aafrika riikidesse, kus nõuded on madalamad. Väidetevalt oli tegu A76 tüüpi bensiiniga.

Erinevalt rahapesu juhtumist Vene kütusepesu Eestis midagi ebaseaduslikku endast ei kujutanud, kuigi tegemist oli kütuse ümbernimetamise ja legaliseerimisega. Eesti riik mingit otsest maksukahju ka ei saanud. Küll aga heidab see Eestile varju eetilisest küljest, kuna tegemist on järjekordse Vene musta raha pesemisele kaasaaitamise juhtumiga.

Viimased uudised