Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Kuu-aastavahetus ehk kevadfestival tähistab Hiina sodiaagimärgi üleminekut ühelt loomalt teisele. 2023. aastal algab jänese aasta, mis algab 22. jaanuaril.

Hiina kultuuris on jänes pikaealisuse, rahu ja õitsengu sümbol. 2023. aasta arvatakse olevat lootuse aasta, vahendab South China Morning Post.

Arvatakse, et jänese aastal sündinud on valvsad, vaimukad, kiire mõtlemisega ja leidlikud.

Viie elemendi teooria

Viie elemendi teooria on Hiina filosoofia, mida kasutatakse universumi kõige selle suhete kirjeldamiseks, mille vahel võivad tekkida vastasmõjud. Viis elementi – puit, tuli, maa, metall ja vesi – arvatakse olevat kõigi nende asjade põhielemendid.

Viie elemendi tsükkel kulgeb kindlas järjekorras ja seda saab meeles pidada, kui märkida ära erinevad loomise ja hävitamise protsessid, mis neile eelnevad või järgnevad.

Viie elemendi teooria kinnitab, et maailm muutub vastavalt viiele elemendile, mis loovad või ületavad suhteid. Loomine ja üleminek on viie elemendi teooria üksteist täiendavad protsessid – yin ja yang.

Loovad protsessid soodustavad arengut, protsesside üleminek aga kontrollib arengut. Edendades ja ohjeldades ühtlustatakse süsteeme ja hoitakse tasakaalu.

Iga aasta on seotud mingi elemendiga. Et välja selgitada, milline element on sünniaastaga seotud, tuleb võtta oma sünniaasta viimane number. Näiteks 2023 on vee-element, seega on sel aastal sündinud veejänesed.

Sünniaasta viimane number:

0 või 1 – metall

2 või 3 – vesi

4 või 5 – puit

6 või 7 – tuli

8 või 9 – maa

Kuu-aastavahetuse pidustused kestavad traditsiooniliselt 16 päeva, alates kuukalendri vana-aasta õhtust kuni laternafestivalini. Mandri-Hiinas on esimesed seitse päeva – 2023. aastal 21. kuni 27. jaanuarini – riigipühad.

Faktid Kuu-aastavahetuse kohta

Veerand maailma elanikkonnast tähistab seda. Rohkem kui 2 miljardit maailma 8 miljardilisest elanikkonnast tähistab 2023. aastal Kuu-aastavahetust. Riigid, kus Kuu-aastavahetus on riigipüha on Hiina, Indoneesia, Filipiinid, Vietnam, Lõuna-Korea, Malaisia, Põhja-Korea, Singapur ja Brunei.

8 miljardit punast ümbrikku

See ei oleks Kuu-aastavahetus ilma traditsioonita kinkida lastele ja vallalistele noortele sugulastele punaseid ümbrikke. Igal aastal kingitakse Hiina peredes üle maailma umbes 8 miljardit punast ümbrikku. Igas ümbrises on paarisarvulise nimiväärtusega sularaha- või šokolaadimünte, mis mõlemad sümboliseerivad uuel aastal õnne ja jõukust.

Kung Hei Fat Choi

See on Hongkongi kõige tavalisem tervitus Kuu-aastavahetuse ajal. Kung Hei tähendab õnnitlusi, Fat Choi aga raha teenimist. Väidetavalt tekkis see väljend Guangdongi piirkonnas enesetugevdava liikumise (1861–1895) ajal, Hiina töölised soovisid oma välismaistele ülemustele aastavahetusel õitsengut ja seeläbi järgmisel ametiajal suuremat osa kasumist.

Kuu-aastavahetuse tabud

Hiinlased usuvad traditsiooniliselt, et hea (või halb) aasta algus mõjutab kogu aastat ja on palju asju, mida ei tohiks teha. Mõned neist tabudest kehtivad vaid festivali esimestel päevadel (näiteks juuste lõikamine või riiete või juuste pesemine), teised aga kuni laternafestivalini esimese kuu kuu 15. päeval.

Need tabud on:

Ei mingit pudru söömist – see toob vaesuse majja

Ei nõude lõhkumisele – see on halb enne

Ei kääridele ja nugadele – need kärbivad jõukust

Ei nutmisele – see toob halba õnne

Ei õnnetutele sõnadele nagu lõhkumine, puudus, vaim, haigus, surm

Ei juuste pesemisele Kuu-aasta esimesel päeval – see peseb õnne ära

Ei raha laenamisele (endale või teistele) – see tekitab võlad

Ei tolmu pühkimisele – see pühib jõukuse minema

Viimased uudised