Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Näide õngitsuskirjadest Facebookis. Kuvatõmmis

Jätkuvalt levivad pettused, mille keskmes on pakiveoettevõtted. Viimastel nädalatel on petturid palunud heausksetel inimestel saata pakiautomaadi kaudu raha.

Hiljuti aga liikus peamiselt Facebook Marketplace‘is pettuskeem, kus müüjad või ostjad suunati justkui Venipaki kodulehele saadetist vormistama. Tegelikult oli aga tegu õngitsuslehega, mille eesmärk on saada kätte inimeste pangakontoga seonduvad andmed. Venipak Eesti müügidirektor Martten Kaldvee räägib levinud skeemidest ja Venipaki tehnoloogiajuht Konstantin Fedorcov annab nõu, kuidas eristada petuskeeme.

Martten Kaldvee selgitas, et märtsis kasvas märkimisväärselt juhtumite arv, kus kliendid pöördusid Venipak Eesti poole ettevõtte nimel levinud petuskeemidega. „Peamiselt levisid Venipaki nimel petuskeemid Facebook Marketplace keskkonnas, kus käib vilgas ostu-müügitegevus ja tarneviisiks kasutatakse tihtipeale pakiautomaate. Petturid saatsid müüjatele või ostjatele esialgu lingi Venipaki õngitsuslehele, mis näeb esmapilgul välja väga sarnane Venipaki ametliku kodulehega. Hoolikad kasutajad aga märkasid erinevust domeeninimes, näiteks kasutati aadressi Venipak.safefundsget.fun,“ kirjeldas Kaldvee.

Kaldvee märkis, et petturid muutusid iga päevaga aina kavalamaks ning lingi asemel saatsid hoopis kuvatõmmise, kus domeen oli korrektne. „Petturid saatsid kuvatõmmise nagu oleksid vormistamas Venipaki kodulehel saadetist ning väitsid, et vajavad müüja numbrit ja e-maili. Seejärel saabus e-mailile kiri lingiga, mis suunas panka sisestama juba PIN-koodi,“ kirjeldas Kaldvee.

Kaldvee toonitas, et ostjad ja müüjad ei tohiks ostu-müügikeskkondades valvsust kaotada ning peaksid alati kontrollima nii domeeni kui ka võimalusel müüja või ostja tausta. Sealjuures ta lisab, et juba on levimas uued telefonipettused, kus väidetavad pangatöötajad paluvad võtta välja suure summa ja selle pakiautomaadi teel justkui pangale saata. „Tasub meeles pidada, et panga esindajad ei palu kunagi saata raha pakiautomaadi teel,“ rõhutas Kaldvee.

Venipaki tehnoloogiajuhi Konstantin Fedorcovi nõuanded, kuidas end petuskeemide eest kaitsta:

  • Kontrolli üle domeeninimi. Petuskeemidel saadetud linkidel ei ole üldjuhul domeeninimi korrektne. Näiteks Venipaki nimel saadeti link domeenile Venipak.safefundsget.fun, kuid Venipak Eesti ametlik domeen on Venipak.com/ee
  • Kontrollige saatja e-mailiaadressi. Alati tasub vaadata, milline on saatja e-mailiaadress. Venipaki nimel saadeti kirju näiteks ilma konkreetse nimeta aadressilt:send_mail63274@icloud.com, samas kui Venipaki ametlik meili domeen on @venipak.com lõpuga.
  • Ära sisesta makse- ega isikuandmeid. Venipak ei saada sõnumeid, mis nõuavad makse- või isikuandmete sisestamist. Ära sisesta kunagi PIN-koode, kui peaksid ise raha saama. Pakiautomaati saatmise puhul piisab telefoninumbrist, nimest ja pakiautomaadi asukohast.
  • Võta ühendust ametliku klienditoega. Kahtluse korral tasub alati võtta ühendust ettevõtte ametliku klienditoega kas veebi teel või telefonitsi.
  • Ära saada raha pakiautomaadiga. Kui väidetav pangatöötaja palub saata raha pakiautomaadi vahendusel, siis peaks hakkama häirekellad koheselt tööle – seda ei tohi kindlasti teha.

Viimased uudised