Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Karjavalvekoer lambakarjas. Foto: Uno Treier

Tänavune Maal elamise päev avatakse täna Läänemaal Oru kultuurisaalis, kus arutletakse maal elamise olulisuse ja erinevate külgede üle.

Maal elamise päeva korraldatakse maal elavatele inimestele ja ka neile, kes alles mõtlevad selle suure elumuutuse peale. Oru kultuurisaalis toimuval avasündmusel saavad sõna kohalikud omavalitsused, maal elavad inimesed jagavad enda maale kolimise ja seal elu alustamise kogemust, maaeluminister Urmas Kruuse ja riigihalduse minister Riina Solman. Paneeldiskussioonis arutlevad Maaelu Edendamise Sihtasutuse juht Meelis Annus, Otepää valla külade ühenduse juht Ivika Nõgel ja riigihalduse minister Riina Solman teemal „Millal me saame „rikkaks” ja eelkõige ettevaatavaks, innovaatliseks  ja targaks, et kujundada maaelu kestlikult?”

„Maal elamine ei tähenda enam ammu pendelrännet. Maal elades näed, et võimalused täisväärtuslikuks ja mitmekülgseks eluks on olemas. Meie riigis on suurepärased kohalikud omavalitsused, mis pakuvad elanikule vajalikku. Uued lasteaiad, koolid, elu- ja töökohad, raamatukogud ja kogukonnakeskused. Ka iseendale töökoha loomisel ei pea enam ammu piirduma Eesti suuremate linnadega. Oleme näinud palju edulugusid, kuidas maal elavad pered on loonud enda kodudest oma töökohad,” sõnas Maal elamise päeva peakorraldaja Krista Pegolainen-Saar.

„Oleme viimaste aastate jooksul näinud, kuidas huvi maaelu ja maale kolimise vastu on aina kasvamas. Kuigi põhjuseid selleks on erinevaid, on äärmiselt hea meel, et nii maal elavad inimesed, kohalikud omavalitsused kui ka ürituste korraldajad panustavad sellesse pidevalt ning on võtnud maaelu tutvustamise enda südameasjaks. Maal elamise päev on üks nendest üritustest, mis kinnitab meie inimestele, et maal on tõepoolest väga hea ja mõnus elada,“ tõdes maaeluminister Urmas Kruuse.

Riigihalduse ministri Riina Solmani sõnul on üritus tänuväärne, kuna pakub inimestele praktilist infot maale kolimise ja maaelu kohta üldisemalt. „Meie ühiskond on täna muutunud, koroona muutis tööelu korraldamise arusaamu ning võimekust kaugtööks ja kodukontoriks. Ja kuna sobivatest töövõimalustest sõltub eelkõige just pereealiste inimeste rändeotsus, on maale kolimine vaid hoogustunud. Selle üle on väga hea meel!” märkis minister.

Vaata otseülekannet algusega kell 11.00 Maal elamise päeva Facebookist: https://www.facebook.com/Maalelamisepaev
või ajalehe Maa Elu veebist: https://maaelu.postimees.ee/ või Youtube’ist: https://www.youtube.com/user/maainfo/live

Maal elamise päev toimub üle Eesti 24. septembril, mil oma uksed avavad üle 20 maavalla, kes tutvustavad avalikke teenuseid ning sajad kohalikud inimesed räägivad ja näitavad, missugune nende elu maal välja näeb, millised on iseendale töökoha loomise võimalused jne. Vaata täpsemalt www.maalelamisepaev.ee

Ajakava:

10.00-10.30 kogunemine Oru kultuurisaalis
11.00-11.05 peakorraldaja Krista Pegolainen-Saar tervitussõnad
11.05-11.10 Lääne-Nigula vallavanema Aivar Riisalu tervitussõnad
11.10-12.10 Ettekanded: maaeluminister Urmas Kruuse – “Maapiirkondades atraktiivse elu- ja ettevõtluskeskkonna tagamine”; riigihalduse minister Riina Solman – “Mis teeb omavalitsusest sellise koha, kus inimesed soovivad elada ja kuhu soovitakse tulla. Millised on hetkel trendid ja suunad, milles ministeerium KOVide tegevust avalike teenuste arendamisel toetab”; Siseministeeriumi asekantsler Raivo Küüt – “Maapiirkonna kogukondade tähtsus turvalisuse tagamisel. Mis on kogukonnakeskne lähenemisviis ja mida saame inimestena ja avaliku võimu esindajatena teha, et kogukonnakeskset lähenemisviisi juurutada?”

Kogemuslood:
12.15-12.30  Kodu maale piloodi kogemus ja tulevikusuunad. Meelis Annus, Maaelu Edendamise SA
12.30-12.45 Kohaliku omavalitsuse ja kogukonna ning ettevõtjate ühisosa elukeskkonna kujundamisel. Vallavolikogu esimees Mikk Lõhmus,
12.45-13.00 Maali üürimaja saamise lugu. Elle Ljubomirov, arenguseltsi juhatuse liige, piirkonna arenduste eestvedaja

13.25-13.50 Paneeldiskussioon: Millal me saame „rikkaks” ja eelkõige ettevaatavaks, innovaatliseks  ja targaks, et kujundada maaelu kestlikult?

Viimased uudised