Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Fotod: Monika Otrokova

Neljapäeval, 12. detsembril tähistab oma 100. sünnipäeva Otepää valla kodanik Addold Adolf Mossin, kes elab Rootsis Täbys. Otepää vallavalitsus omistas juubilarile valla medali.

Otepää medal antakse füüsilisele isikule austusavaldusena silmapaistvate saavutuste eest. Otepää medal on valgevasest, hõbetatud ja oksüdeeritud. Otepää medali andmise otsustab vallavalitsus.

Valla medalit ja tänukirja läks Rootsi juubilarile üle viima vallakodanik Esmar Naruski.

***

Addold Mossin on taarausu hiislar, kes on paguluses välja arendanud taarausu mütoloogia, mille on kokku võtnud raamatus „Taarausk – maailmavaateline filosoofia“ (Tartu, 1999). Ta on sündinud Tallinnas.

Teisest Maailmasõjast võttis Addold Mossin osa Eesti vabatahtlike Soome Jalaväerügemendi 200 koosseisus. 1944. aastal põgenes ta Rootsi. Rootsis õppis ta 1954 – 1962 Eesti Teaduslikus Instituudis (ETI) õigusteadust ja filosoofiat ja oli selle üliõpilaskonna esimees 1955-1962, andis skandinaavia keeltes välja ajalehte „Eesti Teataja – Euroskandinav”, mis tutvustas Eesti ja eestlaste olukorda. Ta oli ka Stockholmi Eesti Ühingu raadiosaadete toimetaja ning andis välja eestikeelseid lasteraamatuid. 1984. aastal kaitses ta Colombo ülikoolis (Sri Lanka) filosoofiadoktori kraadi ennetusravi, alternatiivse ja tänapäevase meditsiini ühisosa alal, on ka sama ülikooli audoktor.

1992. aastast on Mossin olnud aktiivselt tegev Eestis taarausu taastamisel ja edendamisel mitmetes organisatsioonides. 1992-2013 andis ta välja Hiie Teatajat. Addold Mossin on alati olnud abiks oma teadmiste ja algatusvõimega ning suure isikliku materiaalse panusega muistsete Hiite korrastamisel. Tema algatusel ja toel hakati rajama keskust, kuhu koondada säilinud teadmised muistsete eestlaste uskumustest ja usulistest tavadest.

Sobivaks kohaks osutus Pühajärve valla maadel asuv Laugi talu, kus oli piisavalt maad ja metsa, maalilisi künkaid ja väike veesilm ning suurte tammede allee. Võimsate võradega iidsete tammepuude rivi, mis just kui ootas, et tuleks uus põlvkond, kes istutab nende kõrvale noored tammepuud, uue põlvkonna, kes sirgudes võtaks üle vanade tammede koha pühade tammepuude iidses rivis.

Mossini mütoloogilisi tegelasi on vaimukalt portreteerinud võro päritolu Saaremaa kunstnik Erkki Evestus. Metsatöllu üks plaate kannab Äio nime, sama nime kannab ka Katariin Raska pärimusmuusika projekt. Tema mõju kodumaisele kultuurile on aga märksa laiem.

Addold Mossin on Valgetähe V klassi teenetemärgi kavaler aastast 2003.

Allikas: Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda

Kommentaarid

Viimased uudised