Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Marge Roio. Foto: Karl-Kristofer Kivisalu

Laupäeval, 8. mail toimus Otepää valla aasta ema tunnustamine Otepää kultuurimajas. Otepää valla aasta emaks sai üheksa lapse ema Marge Roio.

Aasta ema Marge Roio elab Restus Hobusaare talus, kus koos isa Valmariga veetakse eluvankrit, mille nimeks paljulapseline pere. Nüüdseks on oma projekti järgi arendatud talu järjest enam jalgadele saamas ja jõudsalt arenemas.

Pere kolm last on igati aktiivsed ja mitmekülgsete hobidega õppurid, pesamuna Kusti Raju naudib 9-kuuse elumõnusid. Pere vanim laps, 16-aastane Hans Hannes õpib juba ametit ja annab varsti vanaisale silmad ette.

Pereema Margit Roio on lõpetanud Tartu Kutsehariduskeskuse jaemüüja korralduse erialal. Hetkel kulub lõviosa ajast perele, mida krooniks pisike Kusti Raju. Suur pere vajab ema igal sammul. Targalt ja läbi igapäevakasvatuse on elu korraldatud nii, et vajadusel suuremad aitavad väiksemaid. Eriliselt meeldiv on lasterikka pere juures see, et kõik arvestavad kõigiga. Jagatakse võrdselt. Pere ja ilusa kodu süda ongi Marge.

Ema Marge jõuab imekombel veel tegeleda ka oma hobidega. Taluümbrust kaunistavad lilled. „Loomaaed”, kuhu lisandus hiljuti kaks sebrat, vajab hoolt ja toitmist. Hilistel õhtutundidel klõbisevad vardad ja siis näevad ilmavalgust kaunikirjalised sokid, säärised ja peapaelad. Ja kui ikka jääb aega üle, pakub Marge oma kokakunstioskusi teistelegi. Kõik selle pere 9 särasilma on arvamusel, et nende emme on parim maailmas. Marge Roio on tõesti suurepärane ema – ise noor, aga hingesooja looja ja selle edastaja oma paljudele lastele. Suure pere isa Valmar Kängsepp sai eelmisel aastal valla aasta isaks.

Aasta ema konkursi kuulutas välja Otepää Naisselts koostöös Otepää vallavalitsusega. Sellel aastal laekus konkursile seitse kandidaati: Marge Roio, Agnes Areng, Ülle Kaarna, Ruth Leopard, Merle Soonberg, Lille Tali ja Maie Tanni. Aasta ema sai mälestuseks Helen Ilvese poolt valmistatud keraamilise meene „Pesapuu“. Aasta ema tervitasid ja tunnustasid Otepää vallavolikogu esimees Rein Pullerits, vallavanem Jaanus Barkala ja Otepää Naisseltsi esinaine Ene Raudsepp.

„See, et valla aasta ema nimetusele esitati seitse kandidaati näitab, et meie vallas väärtustatakse emadust ja emaks olemist,” sõnas Jaanus Barkala. „Emadepäeva traditsiooni hoidmine on ka praeguses muutuvas maailmas väga oluline.”

Koosviibimine toimus mõnusas, sumedas kultuuriruumis meeldiva muusika ning luule saatel. Muusikalist meeleolu pakkusid ansambel „Lõõtsa väntsutajad” ning kitarrist ja laulja Pelle Põldma. Luuletuse esitas pisikene luuletüdruk Matilda Leopard.

Aasta ema tunnustamise korraldas Otepää Kultuurikeskused koostöös Otepää Naisseltsi ja Otepää vallavalitsusega. Lavastas Otepää Kultuurikeskused loomejuht Birgit Leopard. Kehtivatest piirangutest lähtuvalt toimus sündmus ainult kutsutud külalistele.

Aasta ema 2021 nominendid:

Merle Soonberg elab Otepää linnas. Ta olnud Otepää valla kultuurielus aktiivne juba sellest ajast, kui oli ise noor. Olles juhendanud mitmeid noorte rahvamuusikaorkestreid, on ta olnud nö muusikaemaks paljudele Otepää valla noortele. Hetkel toimetades Otepää Kultuurimajas, on tema see, kes alati kõik majakülalised võtab vastu naerusuiselt ja soojalt. Tal on oskus luua enda ümber imearmas ja kodune õhkkond ning pole vahet, kellega ta suhtleb – alati on tunne nagu oleks ta päike, kes särab kõigile. Merle Soonbergil on kaks last: Karl August Soonberg 22.a. ja Heidi Soonberg 19.a.

Ruth Leopard elab Tõutsi külas ja töötab SA Otepää Tervisekeskuses hooldustöötajana. Ta on alati öelnud, et tema lapsed on tema kalleim vara. Seda väidet, et nende pere lapsed on väga kokkuhoidvad, saavad kinnitada kõik pereliikmed. Tema lapsed on tublid ja hakkajad, näidates häid tulemusi nii õppetöös kui ka hobides. Ta on motiveerinud ja julgustanud lapsi õppima seda, mis neid kõnetab. Kooli kõrvalt on Otepää Muusikakoolis õppinud kõik lapsed, väljaarvatud pere pesamuna Hiie-Mari, kes alles hiljuti alustas oma kooliteed Pühajärve Põhikooli esimeses klassis. Ruth Leopardi võib iseloomustada kui tugevat, vastupidavat ning toetavat. Töötanud vanadele inimestele abikäena, on ta alati saanud palju kiituseid: tore, naeratav ning nooruslik, krapsakas tüdruk. Tal on 9 last: Tambet Leopard, 31-aastane, Birgit Leopard, 29-aastane, Gertrud Leopard, 27-aastane, Magnus Leopard, 24-aastane, Mirjam Leopard, 20-aastane, Rasmus Leopard, 17-aastane, Roland Leopard, 14-aastane; Matilda Leopard, 11-aastane, Hiie-Mari Leopard, 8-aastane.

Agnes Areng tuleb Laukülast ja  töötab hooldusjuhina AS Lõuna-Eesti Hooldekeskuse Sangaste Kodus. Ta on väga hea ema, ta on alati olnud usaldusväärne ja õiglane. Oma lapselastele on ta väga hea vanaema, ta armastab oma lapsi ja lapselapsi üle kõige. Ka oma tööd armastab ta üle kõige, kliendid on talle väga olulised ja ta tahab, et nad tunneksid end koduselt hooldekodus. Tema hobideks vaipade heegeldamine ja aiandus. Agnes Arengul on 2 last – 29a tütar ja 26a poeg; 2 lapselast – 5a poiss ja 1a8k tüdruk.

Lille Tali on 67-aastane, lesk,  3 lapse ema, 7 lapselapse vanaema ning sajakonna lapse muusikaema. Tema  juured on pärit musikaalsest suguvõsast, kus pilli mängib rohkem kui 60 inimest kolmest põlvkonnast. Juba lapsepõlvest on saatnud teda rahvamuusika ning seda muusika-armastust on ta süstinud ka oma lastesse ning ka lastelastesse. Ta on nii ihult kui hingelt rahvamuusik ja pärimuse edasikandja. Lisaks oma lastele on tema käe all rahvamuusika ja rahvakultuuriga sõbraks saanud rohkem kui sada noort. Tal on olnud eluajal erinevaid ameteid: juuksur, katlaoperaator, jne, kuid nende kõrval üks suurimaid ameteid on olnud ema ja vanaema. Tema lapsed on Merle, Marko ja Margit, lapselapsed Karl August, Heidi, Marko Martin, Mia Maarja, Kaur Krister, Remy Renet ja Marko Romet.

Maie Tanni töötab Otepää Gümnaasiumis koristajana. Maie on suure südamega, hoolib teistest, on väga lahke. Kuulab alati ära, kui on mingi mure. Ta on lõbus ja rõõmsameelne, sellist ema sooviks iga laps endale. Tal on kaks last – tütar Tiina 37 a ja poeg Toomas 34. a.

Ülle Kaarna elab Kaurutootsi külas ja töötab SA Otepää Tervisekeskuses hooldusõena.T ema kõige suurem teene on olnud see, et ta on üksikemana suutnud oma lastest kasvatada tublid ja iseseisvad inimesed. Ta on oma olemuselt hooliv, väga kannatlik, töökas ja ülimalt rõõmsameelne inimene. Peale isa surma jäi laste kasvatamine tema hooleks. Ta on alati toetanud laste unistuste täitumist ning on pidanud oluliseks, et lapsed saaksid hea hariduse. Ülle Kaarna jaoks on kõige tähtsamaks pere ja kodu, ta on alati hoolitsenud selle eest, et kodu oleks koht, kus on hea olla. Ta tegeleb palju ka käsitööga, ta koob sokke ja tikib. Sokke jõuab ta kududa rohkem, kui pere suudab ära kanda. Lisaks tegeleb ta ilusate asjade kogumisega, mille alla kuuluvad kristallvaasid, seinamaalid ja seinataldrikud. Peres tihti naljatletakse selle üle, et kui maavärin peaks tulema, siis maja ehk kokku ei kukugi ja seeläbi surma ei saa, kuid mõne maali või seinataldikuga võib küll pihta saada. Ülle Kaarnal on 3 last: Janar Kaarna – 35, Jaanika Kaarna- 34 ja Triinu Kaarna 32 ning 6 lapselast.

Viimased uudised