Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eesti lipp 125 tähistamine 2009. aastal. Foto: Arvo Saal

Nädala pärast, 4. juunil 2019 möödub 135 aastat Eesti sini-must-valge rahvuslipu õnnistamisest Otepää kiriklas. Rahvuslipu häll, Otepää tähistab seda väärikat päeva traditsioonilise rongkäigu, piduliku jumalateenistuse ja rahvuslipule pühendatud suvelavastusega „Taevas, muld ja tulevik“. 

Lisaks sellele toimub mitmesuguseid üritusi samal päeval Eesti Rahva Muuseumis, 3. juunil tähistab Eesti lipu aastapäeva Põltsamaa – koht, kus esimene rahvuslipp õmmeldi.

Traditsiooni kohaselt kogunevad rongkäigulised Otepää vallamaja ette, kust marsitakse Eesti lipu õnnistamiskohta – Otepää kirikumõisasse. Pärast lipuheiskamist ja kõnesid kirikumõisas suundutakse edasi Otepää kirikusse, kus toimub pidulik jumalateenistus-kontsert. Jumalateenistusel teenib EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa, kontserdil astuvad üles Otepää ja Tartu koolid. Eesti lipp saabub Otepääle hobuvankris ja Eesti Üliõpilaste Seltsi liikmete saatel, nagu 135. aastat tagasi.

Õhtul on kõik oodatud Otepää linnamäele, kus toimub Eesti sini-must-valgele pühendatud suvelavastus „Taevas, muld ja tulevik“. Erki Aule poolt kirjutatud näidend pealkirjaga „Taevas, muld ja tulevik” jutustab Eesti lipu ajaloost. Etenduses kulgeb paralleelselt mitu lugu, mis põhinevad Eesti ajaloo hetkedel. See lugu ei räägi ainult lipust vaid ka meist, meie rahvast – meie minevikust, olevikust ja tulevikust.

4. juunil tähistab ka Eesti Rahva Muuseum Eesti lipu sünnipäeva õpitubade, rongkäigu ja mitmesuguste üritustega – toimub filmi „Sinimustvalged lood” esilinastus ning esimese sini-must-valge lipu ja Eesti kultuuriloo püsinäituse „Kohtumised” avamine. Kõik üritused on tasuta, lisainfo: www.erm.ee

3. juunil oodatakse aga kõiki huvilisi maailma suurima sini-must-valge moodustamiseks Põltsamaale, kus õmmeldi esimene rahvuslipp. Päev kulmineerub isamaalise kontserdiga ning päikeseloojangul on kavas anda üle sümboolne lipp Otepääle, kus esimene trikoloor õnnistati. Lisainfo: www.poltsamaa.ee

Eesti lipu õnnistamise 135. aastapäeva tähistamine Otepääl 4. juunil 2019

Kell 9.45 kogunemine Otepää Lipuväljakule, vallavalitsuse hoone ette.
Kell 10.00 pidulik rongkäik Lipuväljakult Kirikumõisa. Rongkäigus osalevad akadeemiliste organisatsioonide, jõustruktuuride, kohalike omavalitsuste, seltsingute, kollektiivide esindused lippudega.
Kell 10.15 Otepää Kirikumõisas Eesti lipu heiskamine, kõned ja  tervitused
Kell 11.00 Otepää Maarja kirikus pidulik jumalateenistus ja kontsert. Teenib EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa, kontsertosas esinevad Otepää valla ja Tartu koolide õpilased. Eesti lipp jõuab Otepää Maarja kirikusse hobuvankriga.

Kell 20.00 Otepää Linnamäel Eesti lipu õnnistamise 135. aastapäevale pühendatud esietendus „Taevas, muld ja tulevik“ (autor Erki Aule, lavastaja Peep Maasik, projektijuht Merilin Kirbits). Tegemist on spetsiaalselt Eesti lipu aastapäevaks kirjutatud näidendiga. Eesti lipu teemat pole teatris varem sellisel moel esile toodud ning Otepää kui Eesti lipu häll on selleks alguseks väga sümboolne koht. Esietenduse päevaks on valitud pidulikult 4.juuni 2019 ehk Eesti lipu 135. sünnipäev. Laval on Veikko Täär, Merilin Kirbits (Improteater IMPEERIUM), Ott Kartau, Mari Anton (TÜVKA), Raivo Adlas (Teater Vanemuine), Lauri Kink, Rauno Kaibiainen (Improteater IMPEERIUM), Loore All, folktroonikaansambel Oopus, Otepää lauljatest segakoor (juhendaja Merle Soonberg). Piletid müügil Piletilevis! Etendused toimuvad 4.-5. juunil, 7. juunil ja 9.-10. juunil 2019. Vaata lisa www.otepaa.ee

Eesti lipu ajaloost

Sini-must-valge lipp oli esialgselt Eesti Üliõpilaste Seltsi lipp. Lipu õmblemise idee algataja oli Karl August Hermanni abikaasa Paula Hermann. Mälestuste kohaselt osteti lipuriie Põltsamaalt ning Paula Hermann, Emilie Beermann ja Miina Härma õmblesid selle Põltsamaal valmis. Emilie vend Christoph Beermann tegi lipule varre ja viis lipu siis Tartusse.

Sini-must-valge lipp pühitseti Otepää kiriklas 4. juunil 1884. a. Eesti Üliõpilaste Seltsi väljasõit Otepääle sündis Burchard Sperrlingki kutsel. Küllasõitjail oli peidetult kaasas Seltsile kingitud sinimustvalge siidlipp. Kui Otepää kiriku tornikiiver paistma hakkas,  päästeti lipukangas tuulde lehvima. Järgmisel päeval toimus kirikla saalis lipu võimas pühitsemine ja õnnistamine: esmalt pidas tollane Seltsi esimees Peeter Hellat avakõne, seejärel pühitses lippu kirikuõpetaja Rudolf Kallas. Heinrich Rosenthal ütles tseremoonial: „Olgu Eestimaa täis kuradeid, meie lippu nad ei võida!” Peale pühitsemist peideti lipp aga ära oma aega ootama.

Peale pikki arutelusid kehtestas Eesti Vabariigi Riigikogu 27. juunil 1922. aastal sini-must-valgele lipule seadusandlikul teel riigilipu staatuse.

Heitlikel okupatsiooni-aastatel õnnestus esimene riigilipp ära peita. Esimese sini-must-valge rahvuslipu asukohta teadsid vähesed. Lõpuks jõudis lipp Eesti Rahva Muuseumisse, kus see asub ERMi lipusaalis ja on kõigile nähtav. Avalikult eksponeeritakse teda ainult EÜSi üldkoosoleku loal ning Seltsile väga olulistel tähtpäevadel.  

4. juuni on lipupäev. Vastavalt Eesti lipu seadusele heiskavad 4. juunil lipu kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lipu võivad heisata ka kõik teised.

Viimased uudised