Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pelletite ning soojuse- ja elektrienergia koostootmishases Osula Graanul võetakse peatselt kasutusele uudne metsa- ja puistematerjalide mõõtesüsteem Loadmon, mis on elektrooniline ja mida juba kasutatakse Imavere tehases.

Tegemist on süsteemiga, kus mõõtmine käib andurite abil, mis on paigaldatud väravale ja mille järgi on võimalik välja arvestada puidu hulk.

Süsteemi tutvustasid eile Osulas Lõuna-Eesti metsaomanikele AS Graanul Investi energiapuu spetsialist Kaido Saar, metsasektori juht Marti Samsonov ja biomassi ostujuht Kert Kruusimägi. Metsaomanike esimene tagasiside oli uuendusse positiivne, kuna see aitab aega kokku hoida.

Süsteemi puhul ei jää auto koorma mõõtmiseks seisma, vaid liigub edasi kiirusega 5 km/h. Koorem on mõõdetud paari minutiga ja kogemus näitab, et arvutiprogramm on mõõtmisel täpsem kui inimese silm.

Vastav tarkvara on välja töötatud Eestis koostöös IT- firmaga. Elektrooniline mõõtesüsteem Loadmon töötati välja Graanul Investi jaoks. Tarkvara suudab mõõta nii ümarpuud kui ka saepuru ja haket.

Osula Graanul ostab aastas kokku ca 400 – 500 000 tihumeetrit ümarpuitu, samapalju ostetakse kokku Imaveres. Sellest ligikaudu kolmandik tuleb Graanul Investi  oma metsa ettevõtetest, kolmandik tuleb Riigimetsa Majandamise Keskuselt (RMK) ja kolmandik Eesti erametsaomanikelt.

Lisaks okaspuudele ostetakse kokku ka lehtpuud kaske, leppa jne mida on õpitud kasutama pelletite valmistamiseks. Haavapuit eriti hästi pelletite valmistamiseks ei sobi ja seda ostetakse pigem koostootmisjaama kütteks. Algselt kasutati pelletite valmistamiseks ainult saetööstustest üle jäänud saepuru.

Osula Graanul on Graanul Investi grupi uusim ja moodsaim tehas ning toodab põhiliselt tööstuslikku pelletit ja tehase tootmisvõimsus on 900-1000 tonni ööpäevas. Kasutusele on võetud uus keskkonnasõbralik ja uuel tehnoloogial põhinevat lintkuivatus liini. Algne trummelkuivati, mis tekitas musta suitsu ja paksu pahandust seisab reservis.

Lisaks pelletitehasele on Osulas töös koostootmisjaam, mis toodavad vastavalt 28 MWh soojust ning 10 MWh elektrit. Soojust kasutatakse nii enda kui kõrvalasuva Toftani saeveski tarbeks, elektrist kasutatakse pool enda tarbeks ja teine pool müüakse võrku.

Pelleti tootmiseks puit peenestatakse, kuivatatakse, jahvatatakse ja pressitakse läbi peenikeste torude. Põhimõte on sama nagu hakkliha või nuudlite valmistamisel.

Graanul Invest on oma nelja Eestis asuva tehase, kuue Läti tehase ja ühe Leedu tehasega Euroopas suurim ja maailmas suuruselt teine pelletitootja koguvõimsusega 2,2 miljonit tonni aastas.

Lisaks pelletitele arendab Graanul Invest end puidukeemia vallas ning kavas on kahe aasta pärast Imaveres alustada katsetootmisega.

Graanul Invest veab pelleteid välja Tallinna, Pärnu ja Riia sadamate kaudu ning põhilise turud on Taani ja Inglismaa. Osulast veetakse pelleteid põhiliselt Pärnusse ja Riiga ning et autod tagasi tühjalt ei sõidaks, võetakse peale tagasikoormatena saepuru ja hakkepuitu.

Viimased uudised