Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tallinna TV-s eetris olnud saates Mõtleme taas esitati ootamatu avastus, mille kohaselt pärineb Eesti paljukiidetud e-valimiste süsteem Venetsueelast ja seda arendab siiani Venetsueela firma.

Eesti e-valimiste tausta uurinud Meelis Kaldalu esitab saates küllalt usutavalt, et tegemist on algselt endise Venetsueela presidendi Hugo Chavezi projektiga, kus viimane lõi süsteemi, mis aitas tal 2004. aastal võimule jääda. Pärast seda jõudis e-valimiste süsteem läbi Venetsueela firma Eestisse, kus see püsib tänaseni vaatamata asjaolule, et seda teistes riikides eriti pole kasutatud. Süsteemi on proovitud Norras ja Šveitsis, aga loobutud turvalisuse kaalutlustel.

Ainus riik, kus Venetsueela e-valimiste süsteemi on kasutatud ja see turvaliseks tunnistatud on Venemaa, kus see oli kasutusel tänavu 8. septembril Moskvas kohaliku duuma valimistel. Venemaa esimestel e-valimistel saavutas valitsev erakond Ühtne Venemaa suure võidu. Kuigi Aleksei Navalnõi ja teised opositsiooni liikmed lõid lärmi, et e-valimiste süsteem oli paar tundi maas, valimiste käiku oli võimatu kontrollida ja pettused on ilmsed, peeti seda lihtsalt kisaks, mis käib karavaniga kaasas. Venemaa oli Eesti kõrval esimene riik maailmas, mis tunnistas süsteemi igati kõlbulikuks ja usaldusväärseks.

Kaldalu toob välja, et e-valimiste süsteemi on auditeenud Šveitsi firma KPMG, aga hiljuti tuli välja, et neis raportites on esitatud valeinfot. Rahvusvaheline ekspertide rühm tunnistas Šveitsis e-valimiste süsteemi kõlbmatuks, kuna seda on võimalik suhteliselt kergesti manipuleerida. Põhimõtteliselt on võimalik kõiki tulemusi võltsida ja panna sinna suvalisi numbreid.

Sellele vaatamata on sarnane süsteem juba aastaid kasutusel Eestis, kus seda on taevani kiidetud vaatamata turvakaalutlustele.

Kaldalu toob välja, et Eestis on aastaid kasutusel e-pangandus, mille kaudu kannavad inimesed üle suuri summasid ja seda peetakse piisavalt turvaliseks. Samas on üks suur erinevus: e-panganduse puhul on võimalik alati tagantjärele kontrollida tehinguid, e-valimiste puhul see võimalus puudub. Seetõttu panganduses e-valimiste süsteemi keegi ei usaldaks. E-valimiste puhul aga keegi ei tea ja ei tohigi teada, kes millise hääle kellele üle kandis. See on põhjus, miks e-valimiste andmed arvuti kõvaketastel kuu aega pärast valimisi hävitatakse. Kõik ettepanekud need andmed arhiivis säilitada on jooksnud liiva.

Eesti e-valimiste süsteemi juured on Kaldalu hüpoteesi järgi Venetsueelas ja tõenduseks toob kaldalu fakti, et Eesti e-valimiste lähtekoodi kirjutatakse siiani Venetsueela firmas. Venetsueela algse riikliku projekti maksumus oli 2004. aastal 128 miljonit USA dollarit. Venetsueelas kasutati süsteemi, mille töötas välja kohalik firma Smartmatic. Hiljem on Smartmatic müünud seda süteemi üle terve maailma. Eesti esimesed e-valimised toimusid 2005. aastal.

Eestis Smartmaticul esindust pole, küll aga tegutseb Tartus aadressil Ülikooli 2 ettevõte i-voting centre, mis on Smartmaticu ja Eesti ettevõtte Cybernetica ühisfirma, kus enamusosalus kuulub Smartmaticule. Ühisfirma ametlik nimetus on Smartmatic-Cybernetica Centre of Excellence for Internet Voting OÜ. Ettevõte on saanud rahastuse ka Euroopa Liidult.

See Venetsueela-Eesti ühisfirma tegeleb Eestis e-valimiste süsteemi arendamisega ja nende nimi on ka Eesti Europarlamendi kui ka Riigikogu e-valimiste rakendusel. Seal pole märgitud autoriks AS Cybernetica.

Seda asjaolu märkas ka Postimehe ajakirjanik Aivar Pau, kes esitas küsimuse, miks tegeleb Eesti e-valimistega välismaa enamusosalusega firma. Selgus, et riigikogu valimisteenistusel on rakenduse loomise leping ASiga Cybernetica. Cybernetica esindaja selgitas omakorda, et Smartmatic-Cybernetica Centre of Excellence for Internet Voting OÜ on 2014. aastal asutatud internetihääletamise kompetentsikeskus. Eesti internetivalimiste puhul on Smartmatic-Cybernetica Centre of Excellence for Internet Voting OÜ Riigi Valimisteenistuse kooskõlastusel ja nõusolekul Cybernetica AS allhankija. Praegu kasutusel olev Eesti e-valimiste rakendus loodi 2010. aastal.

Ühisettevõtte palgal on arendusrühm, mis tegeleb Eesti e-valimiste süsteemi arendamisega. Venetsueela arvutitel kirjutatakse Eesti e-valimiste koodi, järeldab Kaldalu.

Smartmaticu juht on siiani Antonio Mugica, kes selle firma Chavezi võimuloleku ajal 2000. aastal asutas. Smartmatic on kasvanud välja Venetsueela riigifirmast ja müüb e-valimistega seotud rakendusi üle terve maailma. Eesti on Smartmaticu jaoks suur edulugu, nüüd koos Venemaaga, mis on ainsana maailmas riiklikul tasemel Venetsueelas välja töötatud e-valimiste süsteemi kasustusele võtnud.

Viimased uudised