Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Leedu kaitseväe ülem Valdemaras Rupšys ütles, et teeb järgmisel riigikaitse nõukogu istungil ettepaneku mitte anda Ukrainale haubitsaid PzH 2000 ja NASAMSi õhutõrjesüsteeme.

„Mul peavad olema instrumendid. Me ei saa ülesandeid täita ilma vastava võimekuseta, kuid meie võimekus on sellel joonel, kus me ei saa enam midagi ära anda,” ütles Rupšys kolmapäeval Pabradė polügoonil ajakirjanikele.

„Ma teen selle ettepaneku. Peame otsima muid toetusvahendeid,” lisas ta.

Kaitseväe ülema sõnul saaks Leedu Kiievit relvadega toetada, kui praegu kasutusel olevate relvade asemele ostetaks kiiresti uued, vahendab lrt.lt.

„Peame mõistma, et meil on ka NATO kohustused. Oleme selgelt välja öelnud üksused, millega me NATOsse panustame. See peab hõlmama kaudtulevõimet või välisuurtükki, tulejõuga manööverüksusi ja õhutõrjet, et pakkuda tuge vastuvõtva riigina,” ütles Rupšys.

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis ütles kolmapäeval Vilniuses ajakirjanikele, et Ukraina toetamine, sealhulgas sõjaline toetus, peab jätkuma. Ta avaldas imestust, et haubitsate teemat avalikult arutatakse.

„Usun, et riigikaitse nõukogu asju arutatakse kinniste uste taga, sest need otsused on seotud riigi julgeolekuga, meie toetusega oma partneritele ning kutsun üles ka teisi kõrgemaid ametnikke sellest põhimõttest kinni pidama. Ma olen natuke üllatunud, et see arutelu toimub avalikult,” ütles Landsbergis.

Leedu kaalub Kiievi palvel Ukrainale haubitsate ja õhutõrjesüsteemide andmist. Kriitikute sõnul kahjustaks nende relvade üleandmine aga Leedu hiljuti omandatud võimekust.

Leedu president Gitanas Nausėda ütles varem oktoobris BNS-ile, et otsus selle sõjatehnika Ukrainale üleandmise kohta võetakse vastu riigikaitsenõukogu istungil. Kohtumise kuupäeva ta ei täpsustanud.

Viimased uudised