Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Illia Haidar. Foto: erakogu

Eesti e-kaubandus kasvab kiiresti, olles üks kiiremini kasvavatest tööstusharudest. Selle arengu keskmes on veebiarendaja ja ettevõtja Illia Haidari loodud veebikaubanduskeskus sellme.ee. Intervjuu käigus rääkisime põhjalikult projekti loomise ajaloost, praegustest suundumustest veebikaubanduses ja e-kaubanduse turu edasise arengu väljavaadetest Eestis.

Teekonna algus

Korrespondent: Illia Haidar, rääkige meile, kuidas ja millal tekkis idee luua sellme.ee?

Illia Haidar: Sellme.ee idee sai alguse 5 aastat tagasi, kui töötasin veebiarendajana ja lõin oma klientidele veebilehti. Pärast Eestisse kolimist tekkis mul vajadus kasutada oma uue kodu sisustamiseks kohalikke veebipoode ja olin üllatunud, et tol ajal oli Eestis vaid üks suurem veebikaubanduskeskus, mille tootevalik oli väike, veebilehtede kujundus kehv ja teenindus kehv. 

Otsustasin teha oma veebikeskuse, kus ma parandan kõik konkurendi puudused. Õnneks võimaldasid minu oskused ja kogemused veebiarenduses seda projekti iseseisvalt ellu viia. 

Korrespondent: Millised olid esimesed sammud selle projekti elluviimisel?

Illia Haidar: Esimesed sammud hõlmasid turu ja kasutajate vajaduste põhjalikku analüüsi. Tegin palju uuringuid Eesti e-kaubanduse turu kohta, et mõista, mida meie tulevased kliendid vajavad. Kulutasin palju aega konkurentide veebilehtede analüüsimiseks, koostasin täieliku nimekirja konkurentide puudustest ja parandasin need oma projektis. Seejärel tuli arendus ja programmeerimine, mida tegin ise. Oluline oli ka meeskonna kokkupanemine, kuid alguses aitasid mind mu naine ja õemees.

Korrespondent: Milliseid eeliseid annate oma veebisaidi kasutajatele konkurentide ees?

Illia Haidar: Minu arvates on oluline jagada vastus sellele küsimusele kahte ossa. Kuna meie platvormi kasutavad nii müüjad kui ka ostjad, tahaksin rõhutada mõlema poole eeliseid:

Klientide eelised – kiire tarne, kaasaegne veebilehe kasutajaliides ja kiirus, mobiilirakendused IOS ja Android jaoks, 24/7 konsultatsioon.

Eelised müüjatele – madal komisjonitasu, ei ole tasulist igakuist tellimust, abi esemete lisamisel, automaatne müüja konto registreerimine.

Eesti e-kaubanduse turg

Korrespondent: Kuidas hindate Eesti e-kaubandusturu praegust olukorda?

Illia Haidar: Eesti e-kaubandusturg õitseb. Me näeme, et veebipõhiste ostjate ja müüjate arv kasvab märkimisväärselt. Üha rohkem ettevõtteid mõistab vajadust liikuda veebipõhiselt, mis suurendab konkurentsi ja parandab teenuste kvaliteeti. See omakorda muudab veebipõhised ostud tarbijate jaoks atraktiivsemaks.

Kasv on eriti märgatav mobiilikaubanduse segmendis. Üha rohkem inimesi kasutab ostude tegemiseks nutitelefone ja see nõuab, et me kohandaksime oma platvormi mobiilseadmetele. Töötame aktiivselt selle kallal, et kasutajad saaksid mugavalt sooritada oste ükskõik millisest seadmest.

Korrespondent: Millised on peamised väljakutsed, millega Eesti e-kaubanduse turg silmitsi seisab?

Illia Haidar: Üks suurimaid väljakutseid on vajadus tagada kasutajate andmete turvalisus ja turvalisus. Koos veebitehingute mahu suurenemisega suureneb ka küberohtude arv. Me peame pidevalt täiustama oma turvasüsteeme, et olla ründajatest sammu võrra ees.

Teine oluline aspekt on logistika. Kaupade õigeaegne ja laitmatu tarnimine on kliendi rahulolu võtmetegur. Teeme koostööd parimate logistikafirmadega ja optimeerime pidevalt oma protsesse, et tagada kiire ja usaldusväärne tarne.

Korrespondent: Millised peamised trendid määravad teie arvates järgmise 5 aasta jooksul Eesti e-kaubanduse turu arengu?

Illia Haidar: Üks peamisi suundumusi on ostukogemuse edasine isikupärastamine. Tehisintellekt ja masinõppe tehnoloogiad mängivad selles protsessis olulist rolli. Ostjad ootavad, et veebipõhised jaemüüjad pakuksid neile täpselt neid tooteid, mida nad soovivad näha, ja tehnoloogia võimaldab seda. Teine oluline suundumus on mobiilikaubanduse tõus. Üha rohkem inimesi teeb oste nutitelefonide ja tahvelarvutite kaudu, seega on platvormide kohandamine mobiilseadmetele esmatähtis. Märkimist väärib ka tellimusteenuste ja püsikliendiprogrammide kasvav populaarsus, mis aitavad kliente hoida ja nende eluaegset väärtust suurendada.

Korrespondent: Millised uuendused tehnoloogia ja logistika valdkonnas mõjutavad teie arvates lähitulevikus kõige rohkem Eesti e-kaubanduse turgu?

Illia Haidar: Tehnoloogia valdkonnas tõstaksin esile plokiahela tehnoloogia arengut ja selle rakendamist tehingute kindlustamiseks ja kasutajate andmete kaitsmiseks. Logistikas avaldavad märkimisväärset mõju ladude automatiseerimine ja robotiseerimine ning droonide ja mehitamata sõidukite kasutamine kaupade tarnimiseks. See vähendab oluliselt tarneaegu ja -kulusid. Lisaks sellele on logistiliste protsesside tõhususe ja usaldusväärsuse parandamisel oluline tegur pakettide jälgimissüsteemid ja tarneahela haldamine asjade interneti tehnoloogia abil.

Korrespondent: Kuidas on COVID-19 pandeemia mõjutanud tarbijakäitumist Eestis ja kuidas need muutused mõjutavad e-kaubanduse turu pikaajalist arengut?

Illia Haidar: COVID-19 pandeemia on oluliselt kiirendanud üleminekut veebiostudele. Paljud tarbijad, kes varem eelistasid traditsioonilisi poode, on hakanud aktiivselt kasutama ostude tegemiseks internetti. See muutus käitumises jääb tõenäoliselt pikemas perspektiivis püsima, sest inimesed on hakanud hindama veebiostude mugavust ja turvalisust. Lisaks on suurenenud oluliste kaupade tellimine internetis, mis on soodustanud sellega seotud infrastruktuuri ja logistika arengut. Samuti on ettevõtted hakanud rohkem investeerima digitaliseerimisse ja veebipõhiste teenuste parandamisse, mis suurendab e-kaubanduse turu kasvu tulevikus veelgi.

Korrespondent: Kas ja kuidas kasvab teie arvates tehisintellekti roll e-kaubanduse arengus?

Illia Haidar: Ei ole kahtlust, et tehisintellekti roll e-kaubanduse arengus ainult suureneb. Tehisintellekti kasutatakse juba praegu aktiivselt ostukogemuse isikupärastamiseks, otsingualgoritmide parandamiseks, suurandmete analüüsimiseks ja ostutrendide prognoosimiseks. Tulevikus suudab AI täpsemalt ennustada klientide vajadusi, automatiseerida varude haldamise protsesse, optimeerida tarneahelaid ja isegi luua iga kasutaja eelistuste põhjal kohandatud turunduskampaaniaid. 2023. aasta alguses tutvustasin tehisintellekti kasutamist tootekategooriate järjestustulemuste ja otsingualgoritmide parandamiseks. Tehisintellekti rakendamine veebipoe protsessides parandab märkimisväärselt tõhusust ja klientide rahulolu.

Korrespondent: Tänan teid intervjuu eest! Soovime teile edu teie projekti arendamisel ja uute kõrguste saavutamisel.

Illia Haidar: Tänan teid! Me jätkame tööd oma teenuse parandamise nimel ja rõõmustame oma kasutajaid uute funktsioonidega.

Viimased uudised