Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Garaaž Tartus. Foto: Kinnisvara24

Tuleohutusspetsialistidel on aasta lõpus kiired ajad. Sügisel saatis päästeamet tuleohutusülevaatuse kohuslastele hoiatusteateid, sest paljudel on ülevaatus büroo-  või tööstus- ja laohoonele jätkuvalt tegemata. Tähtajad olid vastavalt 2022. või 2023. aastal. Lisaks tuleb aasta lõpuks kohustuslik ülevaatus teha parkimismajadele ja garaažidele. Omanikud pole veel suurt aktiivsust üles näidanud.

Tuleohutusülevaatuse nõue on üle Eesti umbes 300 parkimismajale ja garaažile, mis on suuremad kui 1000 ruutmeetrit. Nende hulka kuuluvad ka näiteks suurte kaubanduskeskuste parkimishooned.

Parkimismajad ja garaažid paiknevad valdavalt Tallinnas, Tartus ning Ida-Virumaal. Päästeamet on kõikidele omanikele saatnud ka teavituse.

Foruse kogemus näitab, et tuleohutusülevaatuse kohuslased kipuvad reageerima alles siis, kui päästeamet hakkab saatma hoiatusteateid või tähtaeg on ni-öelda homme. See aasta pole erand – tuleohutusspetsialistidel on aasta lõpus palju tööd. Sellest hoolimata Forus ühtegi klienti ukse taha ei jäta ja soovib tagada hooneomaniku südamerahu.

Tuleohutusnõuded parkimismajades

 Foruse tuleohutuse valdkonnajuht Ain Karafin on viimastel kuudel teinud garaažidele ja parkimismajadele tuleohutusülevaatuseid. Ta ütleb, et maa-alustes garaažides on nõutud tulekahjusignalisatsiooni- ja suitsueemaldussüsteem. Samuti evakuatsioonivalgustus ja korralik ventilatsioonisüsteem. Selleks, et erinevaid korruseid tulekahju korral eraldada, on nõutud samuti tuletõkkekardinad.

Parkimismajas peab olema üks kustuti 50 sõiduki, garaažis 25 sõiduki kohta. „Omanikele on see tulnud üllatusena, sest seaduse järgi on niikuinii autodes tulekustuti nõue. Ei tulda selle peale, et üldkasutataval alal on see samuti kohustuseks,” selgitab Karafin.

Siiani Karafin garaažides massiliselt puuduseid pole tuvastanud. Esineb küll puuduseid piisava arvu tulekustutitega ja evakuatsiooniteede läbipääsetavusega, kuid nende kordategemine ei nõua omanikult palju ressurssi.

Kõige rohkem probleeme tuleb välja nendes garaažides, kus on ka remondiboksid ja pesulad. Seal tuleb vaadata, et kõrvaruumides oleks samuti kõik tuleohutusnõuded täidetud.

Tuleohutusülevaatus – kui kaua võtab aega?

 Ülevaatuse tegemise kiirus sõltub Ain Karafini sõnul eelkõige garaaži või parkimismaja suurusest ja selle ehitusaastast. Kui garaaž või parkimismaja on ehitatud viimase kümne aasta jooksul, läheb ülevaatus kiiremini. Kui ehitis on näiteks 1990ndatest või veel vanem, on ülevaatuse tegemine aeganõudvam.

„Tuleohutusnõuded olid ehitistele tol ajal teised ja võib juhtuda, et vahepeal on osades garaažides tehtud ümberehitusi. Peame sellega arvestama ja dokumentide kontrollimine võtab aega. Me ei saa võtta tänapäeva nõudeid ette ja öelda, et kõik garaažid peavad nendele vastama,” räägib ta.

Ain Karafin paneb südamele, et ülevaatuse tegemist ei tasu kindlasti edasi lükata, jätta juhuse hooleks ega jääda trahve ootama. Statistikat vaadates võib sageli tulekahju tekkida mõnest väikesest tähelepanuta jäänud asjast.

„Kui oled jätnud ise nõuded täitmata ja seaduslik kohustus on täitmata, ei hüvita kindlustus tulekahju korral kahjujuhtumit. Halvemal juhul võib saada keegi viga või kaotada elu. Ükski hoone omanik ei tohi sellega riskida,” toonitab Karafin.

Iga garaaži või parkimismaja omanik saab ise päästeameti ohutusportaalist vaadata, kas hoone kohta tuleb teha tuleohutusülevaatus ning milliste tuleohutusnõuetega tuleb arvestada – muu hulgas nõutud dokumendid ja tuleohutuspaigaldised.

Viimased uudised