Õiguskantsler: automaks rikub põhiseadust
Avaldatud: 27 veebruar, 2025Õiguskantsler Ülle Madise teatas sotsiaalmeedias, et automaks on tema hinnangul põhiseadusega vastuolus ja ta esitas riigikogule ettepaneku muudatuseks. Madisele teeb muret, et auto hävimise korral peavad inimesed ikkagi maksu maksma.
Väljavõte Madise sotsiaalmeedia kontolt:
Automaks koosneb kahest osast: registreerimistasust ja aastamaksust. Kui auto registreeritakse kalendriaasta kestel, tuleb mootorsõidukimaksu tasuda aasta lõpuni jäävate päevade eest. Kui sõiduk hävib näiteks aasta esimesel päeval, nõutakse maks sisse kogu aasta eest, vaatamata sellele, et maksustatavat vara enam pole. Kui inimene jaksab osta uue auto, tuleb tal maksu maksta vara eest, mida tal enam ei ole, ja ka vara eest, mis tal on. Vara hävimise korral ei saa tagasi ka mootorsõidukimaksu teist osa – registreerimistasu.
Registreerimistasu saab tagasi juhul, kui mootorsõiduk viiakse välismaale. Mõlemal juhul oleks praktikas võimalik hävinud vara maksustamist vältida: samalaadsed arvutused tehakse aasta keskel registreeritud mootorsõiduki maksustamisel ja mootorsõiduki välismaale viimisel. Leian, et seesugune olukord rikub Põhiseadust (PS § 32, § 11, § 12, § 14).
Milline on õiglane ja ühiskonna liikmetele jõukohane maksusüsteem, otsustab Riigikogu. Üldkehtivat reeglit maksusüsteemi õigluse või Eesti arengu seisukohalt kasulikkuse hindamiseks ei ole. Seesugused hinnangud sõltuvad maailmavaatest ja huvidest. Seepärast on maksude vaidlustamine põhiseaduslikkuse järelevalve korras piiratud. Ka Riigikohus on kinnitanud, et Riigikogul on maksusüsteemi kujundamisel avar otsustusruum. See otsustusruum ei ole siiski piirideta: omandiõigust, kodule erilise tähenduse omistamist, lasterikaste perede väärtustamist, puuetega inimeste toetamist ja teisi põhiseaduse sätteid tuleb arvestada. Põhiõiguste ja kaitstavate väärtustega arvestamist saab põhiseaduslikkuse järelevalve korras kontrollida. Harilik riigielu käik. Mida otsustaks Riigikohus, ette ei tea. Ettepanek on siin.