Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kunagi ei ole hilja hakata enda rahaasjadega tegelema, aga nüüd on selleks küll üks õigemaid aegasid, sest suurenenud hinnatõus ei ole jätnud pea kedagi mõjutamata. Seetõttu on aeg leida võimalusi, kuidas hoida kulusid kokku, aga ka tagada hea rahaline tulevik. Kuidas seada enda rahaasjad korda?

Vii end kurssi teooriaga

Kui see punkt tuli sulle üllatuseks, siis tea, et kõik algab sellest, et mõistaksid erinevaid termineid, mis on seotud sinu rahaasjadega. Kindlasti oled kuulnud selliseid sõnu nagu liising, investeerimine, liitintress, refinantseerimislaen jne. Kas sa aga tead täpselt, mida näiteks tähendab refinantseerimislaen või liitintress? Lühidalt öeldes võid sina mõelda refinantseerimislaenule, kui sul on mõni väikelaen, mis on kunagi kõrge intressiga võetud. Seda tüüpi laen aitab sul maksta tagasi võetud väikelaen ja võtta selle asemel parema intressi ja/või tingimustega uus laen. Liitintress tuleb mängu investeerimisel ja seda ka pensionisambasse investeerimisel. See on üks olulisemaid põhjuseid, miks hakata võimalikult varakult investeerima. Igasuguste rahaasjade terminitest saad lugeda lähemalt nii raamatutest, blogidest kui ka uurida oma kodupangast. Vii end enne plaani ja järgmiste sammude astumist üldise teooriaga kurssi!

Koosta plaan

Kui oled end viinud spetsiifilise sõnavaraga kurssi, võib hakata plaani koostamisega tegelema. Selle esimeseks etapiks on teada, kuhu läheb sinu raha. Koosta Exceli tabel, kasuta pangaväljavõtet või spetsiaalseid rahaasjade rakendusi, et tutvuda enda väljaminekutega. Analüüsi kulutusi ja mõtle, kas need on ratsionaalsed ja kas on kohti, mida saab vähendada. Sinu peamiseks eesmärgiks on saada lahti kulutustest, mis ei ole vajalikud, see tähendab nii liiga kõrgete intressidega laene ja muid kulutusi. Seejärel võiksid võtta eesmärgiks alustada säästmise ja niiöelda heaolu fondi kogumisega. Ja kolmandaks sammuks võta investeerimine.

Selleks, et nende eesmärkideni jõuda on vaja vaadata kulud üle ja leida kokkuhoiu kohad. Kui sa näed, sa oled juba täna oma rahaasju suutnud kontrolli all hoida ja sa ei tee ühtegi üleliigset kulutust, siis tasub mõelda sellele, kuidas enda tulusid suurendada, et saaksid koguda heaolufondi jaoks raha ning hakata säästma. Kas selleks on mõni kõrvalprojekt? Ehk saad küsida palgatõusu? Vahetada tööd? Mõtle enda võimalused üle!

Hakka ellu viima

Nüüd, kui sa oled enda plaani saanud paika, hakka seda ellu viima. Sa ei pea kõike korraga tegema, aga sea endale realistlikud plaanid, mida suudad järgida. Kui sul on varem olnud kalduvus osta kõike, mis sulle esimesest silmapilgust meeldib, siis võib olla enda ostuharjumuste ümber kujundamiseks vaja rohkelt jõudu ja pealehakkamist. Miski ei juhtu üleöö, aga oluline on meeles pidada, et edasilükkamine ei ole ka siinkohal lahenduseks. Soovitame ka enda plaane ellu viies hoida kursis erinevate rahaasjade ja investeerimise teemadega. Leia selleks vajalik kirjandus või hakka jälgima teemakohaseid gruppe ja blogisid.

Viimased uudised