Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Soome piirivalve

Soome valitsus otsustas sulgeda Raja-Jooseppi piiripunkti ööl vastu neljapäeva ehk alates 30. novembrist 2023.

Otsuse tulemusena suletakse kuni 13. detsembrini kõik piiripunktid Soome ja Venemaa maismaapiiril. Rahvusvahelist kaitset ei saa taotleda Soome ja Venemaa vahelises maismaapiiripunktis. Asi otsustati täna teisipäeval, 28. novembril valitsuse erakorralisel istungil.

Venemaa võimaldab praegu inimeste kasutamise vahenditena ja suunata need Soome piiri äärde karmidesse talveoludesse. Soome tegutseb resoluutselt selle nähtuse lõpetamiseks, ütles peaminister Petteri Orpo.

Antud olukorras on vajalik kogu idapiiri sulgemine. Otsus kaitseb Soome riiklikku julgeolekut Venemaa hübriidoperatsiooni eest, ütles siseminister Mari Rantanen.

Sisseränne üle Soome idapiiri on vaatamata varasematele piirangutele jätkunud. Valitsuse ja võimude hinnangul kujutab relvaks muudetud migratsioon ja selle laienemine tõsist ohtu riigi julgeolekule ja avalikule korrale.

Alates augusti algusest on idapiiril asuvate piiripunktide kaudu Soome saabunud viisata ligi tuhat kolmandate riikide kodanikku. Enamik inimesi on taotlenud asüüli Soomes.

Valitsus leiab, et praeguses olukorras on tegemist põhiseaduskomisjoni arvamuses nimetatud väga erandlike asjaoludega, mille puhul idapiiri lühiajaline täielik sulgemine on vajalik ja proportsionaalne nähtuse peatamiseks ja nähtusega seotud tõsiste ohtude piiramiseks riigi julgeolekule ja avalikule korrale.

Soome idapiiril rahvusvahelist kaitset enam taotleda ei saa

Alates 30. novembrist 2023 ei ole Soome ja Venemaa vahelisel maismaapiiril enam võimalik rahvusvahelist kaitset taotleda. Soome välispiiril on rahvusvahelist kaitset võimalik taotleda ainult õhu- ja veepiiripunktides.

Soome kodanikel tuleb kasutada samuti õhu- ja veepiiripunkte.

Otsuse aluseks on piirivalveseadus

Piirivalveseaduse § 16 kohaselt saab valitsus otsustada piiripunkti sulgemise tähtajaliselt või tähtajatult, kui sulgemine on vajalik avalikku korda, riigi julgeolekut või rahvatervist ähvardava tõsise ohu tõrjumiseks. Lisaks saab valitsus koondada rahvusvahelise kaitse taotluse ühte või mitmesse piiripunkti.

Valitsus ja võimud jälgivad tähelepanelikult olukorra arengut idapiiril. Soome hoolitseb oma piiriturvalisuse, avaliku korra ja riigi julgeoleku eest ise.

Viimased uudised