Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: n-ltn Aleksander Espenberg

Reedel, 20. septembri lõppes NATO staabielemendi lauaõppus Steady Shepherd, kus staabielement harjutas koos Riigikantselei, kaitseministeeriumi, kaitseväe, NATO lahingugrupi ning erinevate riigiametite, ministeeriumite ning NATO üksuste esindajatega kriisiolukorras liitlasvägede siirmist Eestisse.

NATO staabielemendi ülem mereväekapten Peeter Ivaski sõnul on õppus Steady Shepherd hea näide sellest, kuidas NATO staabielement toetab juba planeerimisfaasis liitlasvägede saabumist Eestisse. „Meie kui staabielemendi peamine roll ongi toetada liitlaste sujuvat ja kiiret maale saabumist kõigis selle nüanssides,” ütles mereväekapten Ivask.

Steady Shepherd on järg kaitsevaldkonna eestvedamisel kevadel toimunud vastuvõtva riigi ülesandeid (Host Nation Support ehk HNS) käsitlenud lauaõppusele ja keskendub rohkem detailidele.

„Õppus Steady Shepherd on ellu kutsutud selleks, et koostöös Ühendkuningriigi liitlaste, NFIU (NATO Force Integration Unit ehk NATO staabielement), kaitseväe kui ka riigiüleste tsiviilpartneritega läbi analüüsida ja lauaõppuse formaadis läbi mängida erinevad olukorrad eesmärgiga parandada riigiülest HNS tegevuste koordineeritust ja juhtimist ning tuvastada osapoolte tegevuskavades võimalikud lüngad, et tagada Ühendkuningriigi brigaadi edukas ja sujuv siirmine Eestisse,” ütles kaitseministeeriumi HNS nõunik Karl Gildemann. „Õppuse tulemeid kasutatakse mitte ainult üldise HNS protseduurika kaasajastamiseks ja tegevuslünkade parandamiseks, vaid ka Ühendkuningriigi brigaadi siirmisoperatsiooni plaani viimistlemiseks, mida testitakse 2025. aastal toimuval õppusel Siil.”

NATO lahingugrupi staabiülema major Jonathan Sherwood-Eamesi sõnul on õppus Steady Shepherd olnud hindamatu treeningharjutus. „See on andnud võimaluse avatud, ausaks ja läbipaistvaks aruteluks, et süvendada meie vastastikust arusaamist ja täiustada FLF (Forward Land Forces ehk eelpaigutatud väed) brigaadi integreerimist,” ütles major Sherwood-Eames. „Harjutus ja selle laiapindne lähenemine on iseloomustanud meie suhete tugevust liitlastega ning näitab pidevat tööd kollektiivse koostalitusvõime tugevdamisel.”

Lauaõppusel osalesid Eestist NATO staabielemendi, Riigikantselei, kaitseväe, NATO lahingugrupi, kaitseministeeriumi, siseministeeriumi, kliimaministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, Transpordiameti, Terviseameti,  Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti esindajad. Lisaks osalesid õppusel veel Lätis ja Leedus asuvate NATO staabielementide ning NATO Brunssumi ühendlogistika ja toetusgrupi liikmed.

NATO staabielemendi ülesanne on toetada NATO kiirreageerimise üksuste vastuvõtmist,  siirdamisoperatsioonide ettevalmistust ja õppuste läbiviimist Eesti territooriumil. Samuti vahendab staabielement infot ning olukorrateadlikkust NATO ja Eesti vahel ning panustab kaitseplaanidesse.

Viimased uudised