Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: NATO

NATO kaitseministrid ei jõudnud eile reedel, 16. juunil kokkuleppele uute plaanide osas, kuidas allianss Venemaa rünnakule reageerib, ning üks diplomaat süüdistas nende blokeerimises Türgit.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles, et ministrid vaatasid Brüsselis toimunud kahepäevasel kohtumisel üle plaanid – esimesed pärast külma sõja lõppu ja milleks andis tõuke Venemaa sissetung Ukrainasse – ning lähenevad nendes kokkuleppimisele, vahendab Reuters.

Üks diplomaat ütles, et Türgi on blokeerinud geograafiliste asukohtade sõnastuse heakskiidu, sealhulgas Küprose osas. Veel on võimalus lahendus leida enne NATO tippkohtumist juuli keskel Vilniuses, lisas diplomaat.

Türgi diplomaatiline esindus NATO juures ütles, et NATO salajast dokumenti kommenteerida oleks vale, lisades vaid, et „tavaline liitlaste vaheline konsultatsiooni- ja hindamisprotsess jätkub”.

Niinimetatud regionaalsed plaanid sisaldavad tuhandeid lehekülgi salajasi sõjalisi plaane, mis kirjeldavad üksikasjalikult, kuidas allianss reageerib Venemaa rünnakule.

Selliste dokumentide koostamine tähendab põhimõttelist muutust. NATO ei näinud aastakümneid vajadust suuremahuliste kaitseplaanide järele, kui ta pidas väiksemaid sõdu Afganistanis ja Iraagis ning tundis, et postsovetlik Venemaa ei kujuta endast enam eksistentsiaalset ohtu.

Ent kuna Euroopa veriseim sõda pärast 1945. aastat möllab piiri taga Ukrainas, hoiatab allianss nüüd, et kõik plaanid peavad olema paigas juba enne, kui võib puhkeda konflikt vastastega nagu Moskva.

NATO annab riikidele ka juhiseid oma vägede ja logistika täiendamiseks.

„Kuigi piirkondlikke plaane täna ametlikult ei kinnitatud, eeldame, et need plaanid on osa juulis toimuva Vilniuse tippkohtumise tulemuste seeriast,” ütles USA kõrge ametnik Reutersile.

Viimased uudised