Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Ilmaennustajad lubavad selle nädala teise poolde suuremas koguses äikest ja tormi. Äikese puhul on aegade algusest jagatud erinevaid nõuandeid, aga millised neist ka tänapäeval paika peavad ja kas ajaga on tekkinud mingid uued nõuanded, mida peaks järgima?

Kõik elektriseadmed peavad olema pistikupesast väljas, aknad ei tohi olla lahti, metall tõmbab välku, hoiduge keravälgust – oleme kõik lapsepõlvest saati kuulnud erinevaid reegleid, mida äikese ajal järgida. Balcia kodukindlustuse tootejuht Jelizaveta Drižiruk toob välja, millistel neist on tõepõhi taga ja millised on puhtalt müüdid.

Elektriseadmed tuleks tormi ajal vooluvõrgust lahti ühendada: tõde
Tõesti soovitaks elektriseadmed vooluvõrgust lahti ühendada, sest kui välk ei taba isegi hoonet ja lööb hoopis selle lähedale, võib juhtmetesse tekkida indutseeritud vool, mis võib kahjustada sel hetkel vooluvõrku ühendatud seadmeid. Samuti võiks suvel pikemaks ajaks kodust lahkudes seadmed vooluvõrgust lahti ühendada. Lisaks äikesele võivad need kahjustada saada ka näiteks siis, kui elektrivõrgu õhuliinid vigastada saavad. Näiteks neile murdunud puude või okste tõttu. Nii võib liinis tekkida ala- või ülepinge, mis kõik võivad põhjustada elektriseadmete kahjustusi. Balcia kodukindlustuse eksperdi sõnul kahjustab äikese tõttu tekkinud ülepinge paljusid erinevaid koduseadmed, millest osade summad võivad ulatuda päris suureks. Tavaliste koduseadmete kõrval on kahjustada saanud näiteks maasoojuspumbad, robotmuruniidukid ja isegi elektriautod, mis on tormi ajal olnud laadimisjuhtmega ühendatud.
 
Metall tõmbab välku ligi ja lööb tõenäolisemalt metallkatusega hooneid: osaliselt müüt
Hoone katuse puhul ei ole metalli kogus ruutmeetri kohta tavaliselt nii suur, et Balcia eksperdi sõnul välgu “tõmmet” oluliselt mõjutada. Seda mõjutab rohkem maastik ja ümbritsev keskkond – välk lööb tõenäolisemalt piirkonna kõrgeimatesse objektidesse, nagu tornid, puud või postid. See aga ei tähenda, et välk ei saaks lüüa ka mõne teise kõrge objekti lähedal asuvasse hoonesse.

Päikesepaneelid meelitavad välku: osaliselt tõsi
Päikesepaneelid, nagu kõik välisseadmed, võivad saada äikeselöögi, mistõttu on soovitatav need varustada nii pikse- kui ka liigpingekaitsega. Kui neid ei paigaldata, võivad päikesepaneelid ja inverterid pikselöögi korral kahjustada. Siinjuures tasub üle vaadata ka oma kodukindlustuse lepingu tingumused, et kas seal on ka päikesepaneelide kahjustused kaetud.
 
Keravälk: müüt
Kuigi paljud on kuulnud lugusid keravälgust, mis läbi akna sisse lendab või  elektripistikust ilmub, siis tegelikkuses on keravälk maapinnal väga haruldane nähtus. Lausa nii haruldane, et selle pärast ei maksaks isegi üldse muretseda.

Ärge hoidke tormi ajal akent lahti: tõde
Aknad tuleb sulgeda mitte keravälgu tõttu, vaid äikese ajal puhuva tugeva ja puhangulise tuule tõttu, mis võib kiiresti suunda muuta. Ruumidesse sattuv vihmavesi võib kahjustada mitte ainult aknakonstruktsiooni ja viimistlusmaterjale, vaid ka akna lähedal asuvaid elektriseadmeid.

Ära seisa tormi ajal üksiku puu all: tõde
Väljas tormi kätte jäädes ei tasuks varju otsida üksikult seisva puu all. Esiteks võib viga saada tuule tõttu puult kukkuvate okste tagajärjel, aga välk lööb tõenäolisemalt just eraldiseisvat ja kõrgemat eset keset lagedat välja. Täiesti lagedal alal, näiteks põllul, äikese kätte jäädes tasub otsida madalamat kohta, kuhu varjuda.

Kõik hooned vajavad piksevarrast: tõde

Igasse hoonesse oleks soovitav paigaldada nii piksevarras kui ka ülepinge eest kaitsev süsteem, sest pikselöögist hoonesse ei saa mitte ainult kahjustada juhtmestik ja võrku ühendatud seadmed, vaid on olemas ka reaalne tulekahju tekkimise oht. Balcia juhtumite järgi vaadates on otsesest pikselöögist põhjustatud kahjud harvad, kuid sagedamini näeb hoopis välgu sekundaarset mõju – pikse tabamisel saavad liigpingest kahju juhtmed ja võrku ühendatud seadmed. Viimane sarnane juhtum Balcias oli selline, kus välk tabas hoone katust ja selle mõjul sai kahjustada kogu hoone videovalvesüsteem.

Viimased uudised