Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Maksu- ja tolliamet tuletab musta reede eel meelde, et võltsitud kauba tellimine, olgu see oma tarbeks või väikeses koguses, võib päädida kauba konfiskeerimisega ning postipaki eest makstud raha kaotamisega. Keelatud on ka brändikaupadest tehtud koopiad.

2022. aasta algusest on toll pidanud 466 korral kinni intellektuaalomandi õiguse rikkumise kahtlusega kaupa, neist ligikaudu 70% saabus Eestisseposti- või kullersaadetisena. Probleemseteks toodeteks on tuntud brändi jalatsite, riiete, aksessuaaride, sh käekottide replikad. Populaarsed on ka tehnika ja elektroonika (mobiiltelefonid, laadijad, kõrvaklapid) ning mänguasjad (konstruktorid, nukud, autod). Kaitstud võib olla näiteks disaini või tehnoloogiline lahendus, sh logo, muster või toote kuju. Brändikaupadest tehtud koopiad on keelatud.

Võltsingu tunneb ära kehva kvaliteedi ning originaalist oluliselt madalama hinna järgi. Ohusignaaliks võib olla ka valmistajariik või kirjavigadega kaubamärk tootel. Kahtluse alla võib seada ka müüjaid, kes seletavad madalat hinda laojääkide müügiga, toote vähekasutatud olekuga, sooviga raha kiiresti kätte saada vmt. Maksu- ja tolliamet tuletab meelde, et lisaks intellektuaalomandi rikkumisele võivad sellised tooted olla kasutajale ohtlikud tooteohutuse nõuete eiramise tõttu, näiteks kasutati mänguasjade valmistamisel mürgist plastmassi, riidevärv jääb keha külge, kõrvarõngaste materjal tekitab allergiaid jms.

Enne Euroopa Liitu saabumist läbivad postipakid tollikontrolli. Kui kontrolli käigus tekib kahtlus ning pakist avastatakse keelatud tooteid, siis pakk peetakse kinni. Kui selgub, et tegemist on võltsitud kaubaga, siis kaup hävitatakse tolli järelevalve all ning kauba tellija jääb ilma oma kaubast ja rahast. Raha tagasi saamiseks tuleb pöörduda kaubasaatja poole, mis aga ei garanteeri tulemust. Maksu- ja tolliamet rõhutab, et piirangud kehtivad ka eraisikutele.

Vältimaks ebameeldivaid üllatusi võib juba enne kauba tellimist uurida tellitava kauba lubatavust ning tutvuda tollieeskirjadega.

Keelatud ja eriloaga kaubad | Maksu- ja Tolliamet

Teatud kaupade saatmisele või tellimisele Eestisse on kehtestatud koguselised piirangud või eriloa nõue. Tutvuge kindlasti erinõuetega enne kauba saatmist või tellimist!

Viimased uudised