MTA on poole aastaga ennetanud üle 50 miljoni euro tulumaksukahju
Avaldatud: 21 juuli, 20252025. aasta esimese kuue kuuga on MTA määranud äriühingutele kokku 27,5 miljonit eurot tulumaksu. Lisaks on mitmed äriühingud pärast MTA-ga suhtlemist korrigeerinud maksudeklaratsioonides andmeid, mis on aluseks maksuvabastuse saamisele. Sellega on hoitud ära 24 miljonit eurot maksukahju, mis oleks võinud tulevikus tekkida.
MTA tulumaksu riskijuhi Airi Lepassare sõnul on peamiselt tegu äriühingute kasumi varjatult väljaviimisel tekkivate tulumaksukohustustega, aga ka eksimustega dividendide maksuvabastuse ning omakapitali sisse- ja väljamaksete arvestamisel. „Rekordilise tulumaksu määramiseni oleme jõudnud pea 800 juriidilise isikuga suhtlemisel, kellest ligi kolmandikul on tulnud oma maksuandmeid parandada,” tõdes Lepassar.
Suurimad tuvastatud rikkumised on seisnenud teadlikult planeeritud skeemides, mille eesmärk oli maksueelise saamine. Näiteks on kuritarvitatud siirdehindade regulatsioone, liigutatud kasumit soodustingimustel kontsernikontole või antud soodustingimustel laenu emaühingule. Samuti on kasumi väljaviimiseks kasutatud äriühingute ümberstruktureerimisi, mille kaudu on püütud tekitada õigust maksuvabastusele.
Jätkuvalt tuleb ette juhtumeid, kus äriühingud kasutavad teadlikult piiriüleseid skeeme dividendi maksuvabastuse saamiseks. „Näiteks selleks, et firma müügi korral ei tekiks kasumit Eestis, kus selle väljamaksmine maksustatakse, luuakse vahefirmasid riikidesse, kus osade müük on maksuvaba. Eksitakse ka mitterahaliste omakapitali sissemaksete deklareerimisel, kui suurendatakse põhjendamatult omakapitali väärtust ja seega ka õigust maksuvabastusele. Samuti eksitakse jagunemise käigus varaga tehtud sissemaksete maksuõiguslikus käsitluses – äriõiguslikult tehakse omakapitali sissemakse, kuid sellest ei teki õigust maksuvabastusele,” selgitas Lepassar.
„On kummastav, et jätkuvalt kasutatakse maksueelise saamiseks skeeme, mille kohta on kohtupraktika olemas. Sellised skeemid satuvad riskianalüüside toel varem või hiljem meie vaatevälja, muuhulgas näiteks maksudeklaratsioonide TSD ja INF 14, aga ka majandusaasta aruannete, registrikannete ja äriregistrile esitatud dokumentide kaudu,” ütles Lepassar.
Lisaks teadlikele pettustele esineb äriühingutel ka selliseid eksimusi, mis suure tõenäosusega tulenevad teadmatusest. Sellised eksimused on seotud oma osade või aktsiate tagasiostuga. „Pahatihti ei teata või ei teadvustata, et maksuõiguse kohaselt tuleb omakapitali sissemakset ületavas summas väljamakse tegemisel sellelt tasuda tulumaksu. Näiteks esimesel poolaastal oleme tuvastanud 44 sellist maksuarvestuse eksimust,” sõnas Lepassar. MTA sekkumise järel tuleb selliste eksimuste tõttu juurde maksta ligi 748 000 eurot tulumaksu. MTA tuvastas ka, et ettevõtted on jätnud deklareerimata kokku 5,8 miljoni euro väärtuses väljamakseid, mis on tehtud oma osade tagasiostmisel., Sellega ennetati maksukahju, mis ulatanuks 1,47 miljoni euroni. Kuna oma osade või aktsiate tagasiost võib kaasa tuua maksuarvestuse muutuse füüsiliste isikute tuludeklaratsioonidel, on oluline, et äriühingu tasandil oleks see õigesti tehtud. Täpsemat informatsiooni tekkiva maksukohustuse ja maksuarvestuse kohta leiab MTA kodulehelt maksukäsiraamatu „Deklaratsiooni TSD esitamine” peatükist „Oma osa/aktsia tagasiost”.
MTA soovitab äriühingutel igakuisesse maksuarvestusse hoolikalt suhtuda. Alati tasub veenduda, kas deklareeritud omakapitali sissemaksed on ka tegelikult deklareeritud ulatuses makstud, kas õigus maksuvabastusele on saadud ja kas mitterahalise sissemakse väärtus on õiglane ning kontrollitav.
Dividendide ja omakapitali väljamaksete maksustamise kohta saab lähemalt lugeda MTA kodulehel.