Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Alates tänasest saavad ettevõtjad soovi korral jagada äripartneritega oma maksukäitumise hinnanguid, mis kajastavad, kuidas ettevõte MTA-le paistab.

Maksu- ja tolliameti (MTA) teenuse „Maksukäitumise hinnangud“ kohaselt on ligi 68 protsendil Eesti ettevõtetest maksuasjad täiesti korras, ent tõsiseid puudusi esineb ligi 18 protsendil ettevõtetes. Teenus näitab äriühingu esindajale, kuidas paistab tema ettevõte MTA poolt vaadatuna ning kokku on hinnangud antud üle 170 000 ettevõttele ja käibemaksukohustuslasest FIE-le.

Selleks, et muuta ettevõtluskeskkonda läbipaistvamaks ning vähendada ettevõtjate vaeva tehingupartnerite tausta kontrollimisel, on alates tänasest võimalik hinnanguid ka jagada. Kusjuures ettevõtted ja eraisikud saavad soovi korral oma tehingupartneri hinnangutele juurdepääsu ka ise küsida. „Hinnangu jagamisega ei kaasne mitte mingeid kohustusi ettevõtjatele – tegemist on võimalusega näidata teistele, et MTA vaates on sinu ettevõtte maksuasjad korras,“ ütles MTA peadirektori asetäitja Rivo Reitmann.

Ta lisas, et hinnangute jagamise võimalusega saavad ettevõtjad teha kindlaks, et nende äripartneril on maksuasjad korras. „Paratamatult on kogemus näidanud, et kui ettevõtja ei täida kohutusi riigi ees, siis võib tal hiljem tekkida probleeme ka muude kohustuste täitmisega,“ ütles Reitmann.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Paltsi sõnul on koda seisnud alati ausa ja läbipaistva ettevõtlus- ja maksukeskkonna eest ning maksukäitumise hinnangu jagamise teenus on selles tervikus üks osa. „Maksukuulekatele ettevõtjatele on tegu väga mugava võimalusega näidata oma usaldusväärsust ning saada väärtuslikku infot võimalike äripartnerite kohta. Hinnangule lisab väärtust ka asjaolu, et see tuleb riigi poolt, mis võimaldab ka välispartneritega töötavatel ettevõtetel senisest lihtsamini oma usaldusväärsust näidata,“ sõnas ta ning rõhutas, et maksukäitumise hinnangute teenus aitab lisaks eelmainitule kaasa ka ettevõtluskeskkonna läbipaistvuse suurendamisele, ausa konkurentsi tagamisele ning maksukuulekuse parandamisele.

Maksukäitumise hinnangud põhinevad nii avalikul infol kui ka ettevõtja maksusaladusega kaitstud andmetel, mida ta on MTA-le ise esitanud. Uusi andmeid selle jaoks ei küsita ega koguta. Hinnangud ja hinnangute näitajad kuvatakse numbrilise väärtusena skaalal 1–3 ja värvidega. Roheline (3) – kõik on korras. Kollane (2) – mõned puudused. Punane (1) – olulised puudused.

MTA teenusejuht Kaili Veiksaar sõnas, et praeguse statistika kohaselt satuvad ettevõtete hinnangud „punasesse“ eelkõige ajatamata maksuvõlgade, esitamata deklaratsioonide ja ümbrikupalga riski tõttu. „Hinnangute kajastamise eesmärk on anda ettevõtjale endale võimalus parandada murekohad ära enne, kui MTA temaga ühendust võtab,“ ütles ta.

Veiksaar selgitas, et „punaste“ isikutega tehingute tegemine võib tuua kaasa täiendavaid maksuriske. „Seetõttu soovitame selliste tehingupartnerite tausta hoolikamalt kontrollida. „Kollased“ selgitused on mõeldud ettevõttele endale ja need ei ole meie hinnangul ohumärgiks tehingupartneri valikul,“ lisas ta.

Kes näevad hinnanguid ja kuidas neid jagada?

Maksukäitumise hinnanguid näevad enda kohta äriühingud ja käibemaksukohustuslastest FIEd. Teenust saab automaatselt kasutada ettevõtte seaduslik esindaja ehk juhatuse liige, kui ta logib sisse e-MTAsse. Seejuures on võimalik soovi korral e-MTAs anda hinnangutele ligipääs ka raamatupidajale.

Hinnanguid saavad jagada või avalikustada ettevõtte esindajad, kes saavad ise otsustada, kas ja kellega (teiste füüsiliste või juriidiliste isikutega) ning millise perioodi jooksul ta oma ettevõtte hinnanguid jagab. Nemad saavad ka jagamise ja/või avalikustamise igal hetkel lõpetada.

Kui ettevõte soovib oma hinnangud täielikult avalikustada, siis on need nähtavad kõigile MTA kodulehel Avalike andmete päringu all ja e-MTA-s menüüpunkti all Hinnangud >  Otsi andmeid >  Ettevõtte otsing. Lisaks saavad ka eraisikud tänasest Hinnangute teenust e-MTAs Hinnangute menüüpunkti all kasutada.

Viimased uudised