Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lätis Vecgulbene mõisas 28. oktoobril  peetud meeleolukal kolme Balti riigi ühise mõisate külastusmängu AVASTA BALTIMAADE MÕISAD lõpuüritusel selgus, et külastajad hääletasid kõige külalislahkemaks mõisaks Cantervilla lossi Eestis. Parima jutuvestja tiitli oma mõisa tutvustamisel pälvis Veselava mõis Lätis.

Tänavuse aasta 24. maist 16. septembrini said huvilised külastada 55 Eesti, 45 Läti ja 31 Leedu mõisa. Mängus osales ligi nelja kuu jooksul väga palju mõisaid. Seetõttu oli ka korraldajatele suur ja meeldiv üllatus, et üks Läti abielupaar jõudis suve jooksul külastada kõiki mängus osalevat 131 mõisa.

Külastusmängu eesmärk oli pöörata tähelepanu mõisatele kui väga keerulisele pärandile. Valdav enamus mõisatest asub tänastest suurematest keskustest eemal, mõisakompleksid tervikuna on väga suured, ja seetõttu ka raske mõistlikku kasutust leida, stiilne mõis on pealegi nõudlik arhitektuuripärand. Suur osa mõisatest on tänaseks erakätes, aga päris palju ka riigi ja omavalitsuste omanduses. Kõigis kolmes riigis on kahetsusväärselt palju halvas või väga halvas olukorras mõisaid, samas on aina rohkem ka restaureeritud või restaureerimisel olevaid mõisaid.

Mängu korraldajatel tõdevad rõõmuga, et kõige enam võitsid uusi külastajaid riigipiiride lähedased mõisad, mis on suurematest linnadest eemal. Lisaks uute külastajate leidmisele oli mängu eesmärk pakkuda mõisatele endile võimalust leida uusi sõpru ja partnereid, tutvuda naabritega, võrrelda restaureerimistööde kvaliteeti, teenuseid ja majandamist.

Eesti, Läti ja Leedu 100. aastapäevale ja Euroopa kultuuripärandiaastale pühendatud mõisate külastusmäng tunnustab kõiki missioonitundega inimesi ja organisatsioone, kes hoiavad meie väärtuslikku mõisapärandit.

Mängu korraldasid Eesti Mõisate Ühendus, Eesti Mõisakoolide Ühendus, Läti Losside, Linnuste ja Mõisate Ühendus/Latvijas Piļu un Muižu Asociācija ning Leedu Losside ja Mõisate Ühendus/Lietuvos pilių ir dvarų asociacija.

Osalenud mõisate nimekiri on kodulehel www.visitbalticmanors.ee;

https://www.facebook.com/visitbalticmanors/

Viimased uudised