Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: n-srs Karl Heinrich Arras

Järgmisel aastal Eesti katseväe relvastusse jõudev Ameerika Ühendriikide mitmikraketiheitja HIMARS demonstreeris täna Tapa sõjaväelinnakus oma võimekust.

„Teatavasti on ka Eesti endale soetanud HIMARS kaudtule süsteemi, mis jõuab Eestisse lähiaastatel. Seetõttu on eriti hea meel, et juba praegu on ameeriklased oma HIMARS üksuse Eestisse lähetanud, et NATO idatiiba tugevdada. Kahtlemata on HIMARS M142 mitmikraketiheitja üks kaasaegsemaid, ehk isegi kõige kaasaegsem kaudtule süsteeme ja meie jaoks on võtmetähtsusega, et Ühendriigid näevad kogu projekti pikaajalise regionaalse lahendusena, mille raames hangivad süsteemi ka Läti ja Leedu,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

„HIMARSi peatne kasutuselevõtt tähendab Eesti kaitsehoiakus olulist tulevõime suurenemist ja annab strateegilise efekti,“ ütles kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem. „Praegune HIMARS-süsteemi Eestisse siirmine suurendab märkimisväärselt Eesti tulejõudu ja võimaldab Eesti kaitseväel harjutada HIMARSi kasutamist siin, sest Eesti kaitsmist on kõige parem harjutada Eestis. Ja meie, kaitseväe jaoks on äärmiselt oluline, et meie võtmeliitlased Ameerika Ühendriikide üksuste näol tunneksid siinset maastikku ja meie üksused üksteise protseduure, selleks, et olla vajadusel valmis kiirelt reageerima.“

„Mul on au olla siin seoses sellega, et Eesti hangib endale HIMARS mitmikraketiheitjad,“ ütles USA Euroopa ja Aafrika vägede 56. suurtükiväejuhatuse ülem kindralmajor Stephen J. Maranian. „Eesti on suurepärane liitlane, kes väljendab järjekordselt selget pühendumist meie kollektiivkaitsesse. Eesti eesrindlikkus Ukraina militaar- ja humanitaarabiga toetamisel väärib kiidusõnu. Ameerika Ühendriigid on uhkusega partneriks Eestile nende kaasaegsete kaudtulerelvade hankimisel. Nende abil saab Eesti kaitsevägi veelgi võimekamaks ning suudab paremini kaitsta nii enda riiki kui tervet allianssi,“ lisas kindralmajor Maranian.

Möödunud aasta detsembris allkirjastas Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) Ameerika Ühendriikide kaitsekoostööagentuuriga DSCA lepingu mitmikraketisüsteemide HIMARS hankimiseks, mis on oluline võimearendus Eesti kaudtulevõimekuse arendamisel. Relvasüsteemi tootjaks on Lockheed Martin ning lepingu kogumaksumus on üle 200 miljoni dollari.

Mitmikraketiheitja HIMARS relvahanke projekt on Eesti läbi aegade suurim. Selle raames hangib Eesti  kuus mitmikraketisüsteemi HIMARS ning lisaks relvasüsteemile ka laskemoona, sidelahendusi, väljaõppe-, logistika- ning elutsüklilahendusi. Paketis sisalduvad erineva efektiga rakette, mille laskeulatus on 70-st kuni 300 kilomeetrini. Lisaks Eestile hangib endale mitmikraketisüsteemi HIMARS endale ka Läti ning Leedu.

Tehnilised andmed

  • Kaal: 16,250 kg
  • Pikkus: 7 m
  • Laius: 2,4 m
  • Kõrgus: 3,2 m
  • Meeskond: 3 inimest
  • Maksimaalne sõidukiirus: 85 km/h
  • Sõiduulatus: 480 km
  • Tulevalmiduse saavutamine: 2 minutit
  • Laskekaugus: sõltuvalt moonast 70-300 km
  • Saab kasutada uue põlvkonna PrSM moona laskekaugusega 499 km

Viimased uudised