Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru sajandi olulisim ehitusobjekt – uus keskväljak – on hoopis teistsugune kui see, mida linnaelanikele ja muinsuskaitsele esitleti. Kas tegemist on pettusega?

Isegi muinsuskaitsjad on šokis, kirjutab Lõunaleht. „Vaade ajaloolistele hoonetele on rikutud, ma ei oleks kindlasti sellist projekti kooskõlastanud,” ütles muinsuskaitseameti Võrumaa peainspektor Tiina Pettai, kes asus ametisse mullu oktoobris. „Katariina alleelt ei ole enam head vaadet uuele väärtuslikule gümnaasiumihoonele, ei vene ega luteri kirikule.”

Lihtsas keele öelduna on Võru linna kõige esinduslikum plats kapitaalselt ära rikutud. Kurb on see, et selle susserduse peale on magama pandud üle 3 miljoni euro rahva raha. Selle väljakuga on Võru linn kogu oma vaba raha hakkama pannud, nii et enam ei jätku lasteaedade remondiks ega muuks.

Asja muudab kurblooliseks see, et linnavalitsus sellest ise aru ei saa. Linnapea jätkab oma koleda asja asja ilusaks rääkimist, nagu ei saaks üldse aru, mis ümberringi toimub. Niimoodi käitub ullike, poolearuline.

Kui keskväljakult põlispuud maha võeti, siis rääkis linnapea, kuidas tegemist on endise pargi taastamisega – ka siis oli väljak lage ja puud alles väiksed. Levitati pilte keskväljakust nagu ta oli pärast ümberehitust 1960ndatel aastatel.

Arhitektuurikonkursil võitnud töö oli siiski hoopis teistsugune. Nimelt nägi arhitekt Villem Tomiste ette, et väljak on lage kiviplats, kuhu on paigutatud erinevad nn linnavidinad. Pilt, mis konkursile esitati ja mida Võru linnavalitsus 2015. aastal inimestele tutvustas, oli selline:

Piltide juurde rääkisid linnavalitsuse liikmed eesotsas Anti Allasega, kuidas Võru linnale on vaja üht korralikku avarat ja lagedat platsi, kus tantsu lüüa või paraade korraldada. Ruumi tegemiseks nihutati isegi Estonia katastroofi ohvrite mälestuskivi platsi serva. Võidutöö puhul toodi välja seda, et kõik need vidinad on võimalik vajadusel ühte kohta kokku lükata ja ongi avar plats olemas.

Need aga, mis praegu Võru kesklinnas maa seest välja turritavad ja vastu vaatavad, on jämedatest torudest asjandused, mis on linnaelanike poolt UFO-de maandumiskohtadeks ristitud. On täiesti selge, et need asjandused ei võimalda väljakul ei paraade pidada ega tantsida. Isegi kõndimine on selle rauakolu keskel ohtlik. Ajalooline väljak on täiesti ära rikutud, nagu muinsuskaitsjad märgivad. Lisaks on lörtsitud Estonia ohvrite mälestus.

Kuidas selline asi võimalikuks sai? Kuidas selline jubedus läbi läks? Nagu ikka, on mängus sotside karvane käsi. Võru linn on sotside kontrolli all. Muinsuskaitse allub kultuuriministeeriumile ja kultuuriminister oli pikka aega sots. Siin on ka vastus küsimusele, kuidas kosmosejaam Võru kesklinnas muinsuskaitse poolt ära kinnitati. Võimuvertikaal töötas õlitatult ja keegi ei julgenud midagi kobiseda. Muinsuskaitse tegi nii, nagu ette öeldi – kinnitas ära selle jubeduse. Suud läksid lahti alles nüüd, kui võim vahetus.

Nüüd on küsimus, kuidas sellised ohtlikud rattad keset linna said kooskõlastuse Päästeametilt. Taustaks tuleks märkida, et ka see ametkond oli pikalt sotside kontrolli all. See väljak on juba lapsevanema silmaga peale vaadates nii ohtlik, et sinna tuleks palgata kas ööpäevaringne valve või siis territoorium aiaga ümbritseda ja sulgeda.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised