Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pexels

Poolas, Leedus ja teistes Balti riikides on viimase kahe aasta jooksul varastatud miljonite eurode väärtuses 19. sajandi vene kirjandust, asendades raamatukogude riiulitel olevad originaalid võltsingutega.

Varssavi ülikooli raamatukogu sai vargustest teada alles eelmisel kuul. Varastatud väärisesemete hulgas olid Aleksandr Puškini ja Nikolai Gogoli teoste esmatrükid, vahendab lrt.lt.

Üks ülikooli töötaja hindas varastatud raamatute väärtuseks umbes 1 miljon eurot.

„See on nagu kroonijuveelide röövimine,” ütles endine diplomaat, Venemaa poliitikaekspert ja Varssavi ülikooli professor Hieronim Grala uudisteagentuurile AFP.

„Õnneks kõike ei võetud, kuid mõned smaragdid, teemandid ja rubiinid on puudu,” lisas ta.

Vargad on võtnud sihikule vene kirjanduse kõigis kolmes Balti riigis.

Eksperdid arvavad, et varastatud raamatud viidi Venemaale, kus vähemalt osa neist müüdi oksjonitel.

Esimestest sellistest vargustest teatati eelmisel aastal Läti Rahvusraamatukogus, kus oli puudu kolm raamatut.

Gruusia kodanik tunnistati hiljem varguses süüdi ja talle mõisteti kuus kuud vangistust.

Samal kuul tulid Eestisse Tartusse ülikooli raamatukokku kaks meest, kes väitsid, et õpivad tsensuuri ja trükipoliitikat 19. sajandi alguse Venemaal. Nad küsisid Puškini ja Gogoli raamatuid, mis olid peaaegu 200 aastat vanad.

Alles neli kuud hiljem sai raamatukogu aru, et mehed olid originaalide asemel jätnud kaheksa veenva välimusega eksemplari. Kahju hinnati hiljem 158 000 eurole.

Mais avastas Vilniuse ülikooli raamatukogu, et 17 haruldast venekeelset raamatut on kadunud.

„Enamik varastatud raamatuid oli asendatud mitteoriginaalsete raamatutega,” ütles Leedu peaprokuratuuri pressiesindaja Gintarė Vitkauskaitė-Šatkauskienė AFP-le.

Leedu uurijate hinnangul on varastatud raamatute väärtus ligikaudu 440 000 eurot. Nende hulka kuuluvad Tarass Ševtšenko luuletused aastast 1840 ja Aleksandr Puškini luuletused aastast 1826, Mihhail Lermontovi 1840. aasta romaan „Meie aja kangelane”, Nikolai Gogoli 1841. aasta väljaanne näidendist „Valitsuse inspektor”, Puškini näidend „Boriss Godunov”, mis ilmus 1831. aastal ja tema raamat „Pugatšovi ajalugu”, avaldatud 1834. aastal.

Seitsekümmend üheksa raamatut on puudu ka Varssavi ülikoolist. Vähemalt osa neist raamatutest müüdi Venemaal oksjonitel.

„2022. aasta 22. detsembri kuupäeval on märge, et need raamatud olid omal kohal,” ütles Grala. „Samal päeval müüdi üks neist raamatutest Moskvas oksjonil 30 500 euro eest.”

Viimased uudised