Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Delfi on kokku pannud ülevaate sellest, kui palju kirjutati Tallinna ajalehes Stolitsa Eesti suurima häältesaagi saanud abilinnapeast Mihhail Kõlvartist. Tervelt 11 artiklit! Ent Tallinna linn ja Stolitsa kahvatuvad Võru Linna Lehe kõrval, mis ainult linnavalitsuse liikmete reklaamist koosnebki.

Kui vaadata septembrikuus ilmunud Võru Linna Lehte, siis on see puhas linnavõimu, eriti aga linnapea Anti Allase propagandaväljaanne, mistõttu pole ime, et Allas suure häältesaagi võttis. Allas uhkustas enne valimisi, et tema suurt kampaaniat ei tee ja raha ei kuluta, aga tegelikkuses polnud tal vaja oma raha mängu pannagi – ta tegi endale linnalehes kampaaniat linna raha eest.

Võru Linna Leht, mis veel 4 aastat tagasi enne Allase võimuletulekut ilmus 8-leheküljelisena ja avaldas linnaelanike jaoks olulist teavet, on viimase paari aasta jooksul muutunud värvitrükis 16-leheküljeliseks propagandaväljaandeks, kus „tutvustatakse” linnavõimule lähedasi poliitikuid ja muid tegelasi. Näiteks enne viimaseid valimisi said omale korraliku lehepinna lisaks Allasele ka Sixten Sild ja Toomas Sarapuu, kes said valmistel „juhtumisi” korraliku häältesaagi ning ametikoha linnavalitsuses.

Olgu lisatud, et linnaleht saadetakse kõikidesse Võru linna postkastidesse tasuta. Kulud katab Võru linn oma eelarvest. Paljude võrukate jaoks on linnaleht ainus meediaväljaanne, mille kaudu infot ammutada. Mis seal salata, võrukatel pole lihtsalt raha, et omale muid väljaandeid tellida. Häda sunnil käiakse lehti lugemas raamatukogus, aga paljud sinna ei jõua. Linnaleht aga üha paisub, nõrgestades sellega teisi, poliitiliselt sõltumatuid väljaandeid. Nii näiteks polnud Võrumaa Teatajal ega Lõunalehel võimalust saata ajakirjanikku Võru linnavolikogu istungitele, mistõttu inimestele vahendaski linnas toimuvat ainult Võru Linna Leht.

Võru linnas on välja kujunenud omamoodi absurdne situatsioon, et mida kehvemini inimestel läheb, see on mida vähem nad jaksavad omale tasulisi väljaandeid muretseda, seda rohkem on nad sõltuvad linnalehest ja seal ilmuvast informatsioonist. Ja kui neil muule infole juurdepääs puudub, siis pole ime, et linnapea saab valmistel kõige rohkem hääli. Muu info linnas toimuva kohta inimesteni ei jõua. Linnavalitsusel läheb seda paremini, mida kehvemini elavad Võru inimesed.

Kokkuvõttes on selline olukord väga ohtlik nii demokraatiale kui tervele riigile, sest näiteks Soomes peetakse just tugevat ja sõltumatut meediat põhjuseks, miks inimesed on immuunsed nii kodu- kui välismaalt tulevate kõikvõimalike hübriidohtude suhtes.

LÕUNAEESTLANE

Kel soovi, võib tutvuda valimiste-eelse Võru Linna Lehega, mis oli puhas linnavalitsuse valimispropaganda:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Lae alla [7.67 MB]

Viimased uudised