Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuivõrd minister Urve Palo tõmbas oma otsusega Eesti maapiirkondadesse kiiret internetti organiseerivatel asutustel ja omavalitsustel tooli alt ära, siis on küsimus, mis edasi saab. Kas projektid jäävad seisma? Lõuna-Eesti maapiirkondades kiire interneti ehk nö valguskaabli otsa koju vedamisega tegeleva MTÜ Eesti Andmesidevõrk juht Raivo Tammiksaar ütles, et asjaga minnakse edasi vaatamata ministri otsusele ja projektiga saab jätkuvalt liituda.

Lõunaeestlase küsimistele vastab MTÜ Eesti Andmesidevõrk juht Raivo Tammiksaar.

Mis Lõuna-Eesti andmesidevõrgust nüüd saab, kui riigi poolt lubatud toetus ära kukkus?

Häda on selles, et ega täna ei tea keegi enam täpselt, kuhu asjaga välja jõutakse. Kui veel suve lõpus lubas minister kindlalt, et rahastus tuleb kohalikele omavalitsustele, siis mingil põhjusel tehti kannapööre ja seda ilma omavalitsustega läbi rääkimata. 6. novembril on Riigikogus huvirühma koosolek, kus osaleb ka minister – ehk selle käigus midagi hakkab selguma.

Kas riigi toetus oli siis algusest peale keelatud riigiabi, mida Palo nüüd räägib?

Nii nagu mina olen aru saanud, siis kui tahta anda riigiabi konkreetsele saajale (antud juhul kohalike omavalitsuste organisatsioonidele), siis selle jaoks on vaja Euroopa Liidust taotleda riigiabi luba. Selle avastas ministeerium juba kevadel/varasuvel ja selle taotlemisega oli MKM juba mõnda aega ka tegelenud. Nii palju kui mulle on räägitud, siis selle loa taotlemine ei pidanud küll nüüd projekte edasi lükkama aasta võrra, nagu minister on välja öelnud, vaid pigem 4-5 kuud. Sealjuures samal ajal oleks saanud teha juba ka ettevalmistavaid tegevusi projektide elluviimiseks (eelprojektid, hanked jms). Ega ka selle uue mudeliga, mida MKM nüüd välja pakub, ei toimu midagi kiiresti – lubatakse võrku 5-7 aastaga. See on kokkuvõttes märgatavalt pikem aeg, kui meie plaanides. Ehk ma ei oska öelda, mis on tegelik põhjus, miks minister sellise kannapöörde tegi.

Mis siis edasi saab?

Tänase seisuga Eesti Andmesidevõrk jätkab oma plaanide elluviimist selliselt, nagu kohalikud omavalitsused on ette näinud. MKMi otsus on väga kahetsusväärne kohalike omavalitsuste seisukohast, samas oleme arvestanud sellise võimaliku stsenaariumiga, et riigi poolne abi väheneb või jääb üldse ära ning otsinud alternatiivseid lahendusi eesmärkide saavutamiseks. Kahjuks täna veel midagi väga kindlat lubada pole, kuna oleme selle uue raja alguses. Kõik Lõuna-Eesti elanikud ja ettevõtjad on endiselt oodatud liituma projektiga Internet Koju aadressil www.internetkoju.ee. Ametlik liitumiste vastuvõtmise tähtaeg sai eelmise kuuga läbi, kuid me lehte enne maha ei võta kui on selged edasised sammud. Need sooviavaldused, mis esitatakse, ei lähe igal juhul kaotsi ja see info on väga vajalik.

Usun, et selle aastaga saavad tegevussuunad uuesti selgeks.

Viimased uudised