Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Roman Protasevitš. Kujutis: Twitter

Minskis eile Ateena-Vilniuse lennukist maha tõstetud Valgevene võimude vastane ajakirjanik ja blogija Roman Protasevitš oli enne seda palunud Poolalt poliitilist varjupaika.

Praeguseks on teada niipalju, et lennukilt tõsteti maha ka Protasevitši elukaaslane. Ryanairi reisiennukit olid saatnud Valgevene hävitajad MIG-29 ja sundinud seda maanduma, vahendab Daily Mail.

Ryanairi lennul FR4978 oli kokku 171 reisijat. Lennuk oli teel Ateenast Vilniusse, kui Valgevene lennuliiklusteenindus teatas, et lennukis on pomm. Lennukit saatnud MIG-29 piloot andis märku, et lennuk peab maanduma.

Pärast seda nabiti kinni Protasevitš, kes asutas eelmisel, 2020. aastal Poolas Valgevene võimude vastase portaali Nexta. 26-aastane Protasevitš on kuulutatud Valgevenes tagaotsitavaks seoses äärmusluse, massirahutuste korraldamise ja viha õhutamisega. Süüdimõistmisel võib teda oodata Valgevene seaduste kohaselt surmanuhtlus.

USA, Iirimaa, Saksamaa, Leedu, Läti, Eesti, Poola ja Tšehhi nimetasid juhtunut riiklikuks terroriaktiks ning kutsusid üles karmistama Valgevene-vastaseid sanktsioone.

Ühe ajakirjaniku pärast terve reisilennuki maanduma sundimist peetakse pretsedendituks. Kutsutakse üles boikoteerima Valgevene õhuruumi ja vabastama kinni võetud ajakirjanik.

Viimased uudised