Minister Sikkut: esimene kõne tervisemure korral tuleks teha perearstile või -õele
Avaldatud: 5 november, 2018Peremeditsiin on teinud viimastel aastakümnetel läbi suure arengu, perearstide ettevalmistus on põhjalikult muutunud ja perearstid on võimelised lahendama suurema osa meie tervisemuredest kogu elu jooksul, ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut tänasel Eesti Haigekassa kampaania „Tervisemurega alusta perearstist!“ avaüritusel.
„Perearstidest on saanud mitmekülgsete pädevustega spetsialistid ja uuringud näitavad, et Eesti inimesed hindavad perearste kõrgelt. Üle Eesti rajatavates uutes tervisekeskustes tugevnevad perearstide meeskonnad veelgi, perearstide ja -õdedega koos hakkavad tööle ka teised spetsialistid ja see võimaldab pakkuda esmatasandil veelgi laiemat valikut teenuseid,“ ütles minister Riina Sikkut. „Koos oma meeskondadega suudavad perearstid ravida paljudel juhtudel paremini kui eriarstid ja on võimelised lahendama enamiku tervisemuredest kogu inimese elu jooksul.“
Samas on peremeditsiinil ministri sõnul väga oluline roll ka tervisemurede ja haiguste ennetamises ning inimeste tervisekäitumise muutmisel. „Pereõde saab kontrollida inimese olulisi tervisenäitajaid ja nõustada, kuidas oma tervise eest paremini hoolt kanda. Oma tervise hoidmisel ja terviseprobleemide ennetamisel saame aga ka kõik ise väga palju ära teha – tervislikult toituda, piisavalt liikuda, loobuda ebatervislikest harjumustest,“ ütles minister Sikkut. „Tervishoiusüsteem toetab meie tervena püsimist, oluline on, et annaksime selleks ka enda panuse. Sellisel juhul on meil ka arstiabi vähem vaja ja meie ravijärjekorrad lühemad.“
Uuringust „Eesti elanike hinnangud tervisele ja arstiabile“ (2016) selgub, et mehed käivad võrreldes naistega harvemini pere- ja eriarsti juures. Viimasel 12 kuul oli meestest perearsti juures käinud 59 protsenti ja eriarsti juures 39 protsenti, naistest perearsti juures 68 protsenti ja eriarsti juures 54 protsenti. Näiteks ei pöördunud 73 protsenti meestest oma terviseprobleemiga arsti poole põhjusel, et probleem ei olnud nende meelest piisavalt tõsine, 28 protsenti seepärast, et haigus ei ägenenud ning 23 protsenti põhjusel, et polnud aega.
„Enda tervise eest hoolitsemiseks piisab sageli ka lihtsalt tervisekontrollis käimisest ja kutse saamisel sõeluuringutel osalemisest, et mitte oodata probleemide kuhjumist. Alustada tuleks aga kindlasti just perearstist või -õest,“ ütles minister Riina Sikkut.
Täna anti Viru Keskuse Rahva Raamatu poes avalöök Eesti Haigekassa kampaaniale „Tervisemurega alusta perearstist!“, mis julgustab inimesi oma terviseprobleemidega esmajärjekorras perearsti poole pöörduma. Kampaania kutsub üles alustama pikalt vaevanud või ootamatult tekkinud tervisemuredega just perearstikeskusest. Kuna november on meestekuu, on kampaania reklaamid suunatud 30-60-aastastele meestele.
Taust:
- Eesti inimeste oodatav eluiga on kasvanud viimase kümne aastaga rohkem kui üheski teises Euroopa riigis, samas on tervena elatud eluaastate kasv pidurdunud ning naiste ja meeste vahel suur erinevus.
- Eestis elab mees tervena keskmiselt 54 ja naine keskmiselt 59 aastat. Kõige enam eluaastaid kaotame südameveresoonkonna haiguste, pahaloomuliste kasvajate, vigastuste ning vaimse tervise häirete tõttu.
- Tervena elatud elu on võimalik oluliselt pikendada, kui vähendame oma riskikäitumist, teeme tervisesõbralikumaid valikud ning elukeskkond toetab meie tervist.