Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna Brüsselis Euroopa Liidu välis- ja kaitseministrite ühiskohtumisel jõudsid ministrid kokkuleppele hankida ühiselt Ukrainale üks miljon 155 mm kaliibriga mürsku.

Kaitseminister Pevkuri sõnul on Eesti algatuse eesmärk anda Ukrainale hädavajalikku sõjalist abi nii kiirelt kui võimalik ning suurendada Euroopa kaitsetööstuse tootmisvõimekust. „Eelkõige on Ukrainal vaja praegu laskemoona ja saime täna selgelt kirja eesmärgi – saata vähemalt 1 miljon 155 mm kaliibrilist mürsku Ukrainale järgmise 12 kuu jooksul,” selgitas kaitseminister Pevkur.

Kokkulepe läheb kinnitamiseks 23.-24. märtsil peetavale Euroopa Ülemkogule.

Lisaks poliitilisel tasandil saavutatud kokkuleppele on edasi vaja kindlustada, et ühishanke teostamiseks valitav mehhanism on võimeline kokkuleppe eesmärgid ka ellu viima. „Tänane kokkulepe on alles algus. Et see lõpule viia, on vaja järjepidavust ja sihikindlust, tihedamat koordinatsiooni ja muidugi lisarahastust. Toetame selleks Euroopa Rahurahastusse täiendavat sissemakset liikmesriikidelt 3,5 miljardi euro ulatuses,” lisas kaitseminister.

Kokkulepet rahastatakse Euroopa Rahurahastu kaudu. Selle esialgne suurus oli ligi 8 miljardit eurot, kuid 2022. detsembris suunasid Euroopa Liidu liikmesriigid Euroopa Rahurahastusse täiendavalt 2 miljardit eurot. Lisaks lepiti detsembris kokku, et rahastu eelarvet suurendatakse maksimaalselt 5,5 miljardi euro võrra kuni 2027. aastani.

Viimased uudised