Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: EL Nõukogu press

Täna Brüsselis toimunud Euroopa Liidu kaitseministrite kohtumisel arutati Ukraina sõjalist toetamist ja Euroopa kaitsevalmidust. Arutelul osalesid ka Ukraina kaitseminister Rustem Umerov ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Ukraina sõjalise toetamise arutelul andsid EL liikmesriigid ülevaate viimastest panustest ja arutati Ukraina kaitseväe väljaõppe laiendamise võimalusi. „Suve lõpuks on eurooplased välja õpetanud kuni 60 tuhat Ukraina võitlejat, kuid EUMAMi väljaõppemissiooni valmidus peab tõusma kuni 100 tuhandeni, et vastata Ukraina vajadustele,” selgitas kohtumisel osalenud kaitseminister Hanno Pevkur. „Lisaks on jätkuvalt põhiline fookus laskemoonal – seda on saadetud Ukrainasse juba üle 50 protsendi sihitud miljonist mürsust ja tšehhide algatuse raames on tulnud lisa, aga see vajadus lähiajal ei rauge. Kui Putin räägib läbirääkimistest, siis on see märk sellest, et me peame just praegu andma hoogu juurde ja Ukrainale andma seda abi, mida ta enim vajab, ehk laskemoona ja õhutõrjet.”

Kaitsevalmiduse arutelu hõlmas kaitsetööstuse strateegia elluviimise ja rahastuse temaatikat. „Meie seisukoht on selge – kaitsevalmiduseks tuleb leida lisaraha, olgu see siis võlakirjade, Euroopa investeerimispanga mandaadi muutmise või külmutatud varade kaudu. Meie enda kaitsevalmidus ja Ukraina sõjaline toetus on kaks paralleelset suunda, mis vajavad sisuliselt samu võimeid: õhukaitset, kaugmaatule võimekust ja laskemoona. Euroopas on tööstus saanud sisse kiirema käigu, aga meie kõigi huvides on sellesse veelgi enam panustada,” ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Lisaks said kaitseministrid kohtumisel ülevaate tegevusest Euroopa Liidu Ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika raames, missioonidest ja kiirreageerimisvõimekuse rakendamise seisust. Kohtumisel osales ka siseturu volinik Thierry Breton, kes andis ülevaate kaitsetööstuse strateegia rakendamisest.

Kaitseminister Hanno Pevkur osales Brüsselis pärast kaitseministrite kohtumist ka Ukraina julgeolekufoorumi konverentsil ja Schumani kaitsefoorumil.

Viimased uudised