Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna esitles Sotsiaalministeerium värsket Eesti inimeste nikotiinitarvitamise uuringut, mis tõi selgelt välja, et noorte kasvava tarvitamise hulgas on probleemiks saanud just need e-sigaretid, mis Eesti kaubandusvõrgus on keelatud. 2019. aastast kehtiv keeluseadus on pannud musta turu õitsele. Kes vastutab? Kelle käes on lahendus?

Kõige rangemas e-sigareti riigis on kõige enam probleeme

E-sigarette müüakse meil juba pea kakskümmend aastat. Probleemiks on see kujunenud aga viimase kahe aasta jooksul. Miks nii? 2019. aastal võeti vastu tubakaseadus, millega sai Eestist üks kahest Euroopa Liidu riigist, kus on keelustatud kõige populaarsemad e-sigareti tooted ehk maitsestatud e-sigaretid ning populaarseim müügikanal e-pood. Sellest ajast peale ükski Eesti ettevõte maitsestatud e-sigarette maale ei too ning kauplused neid ei müü.

Seaduse vastuvõtmine oli lihtne ja odav, kuid kõige karmima e-sigaretimaa plaani elluviimiseks vahendeid paraku ei leitud. Tagajärjeks on hoopis keelatud toodete kasvav tarbimine läbi salaturu võrgustike ja lihtne kättesaadavus alaealistele.

Magus lõhn kooli WCdes on 100 protsenti salaturu kaup

Hinnanguliselt on must turg ligemale pool kogu Eesti tarbimisest ning lausa 100 protsenti maistelistest e-sigarettidest, mis ametlikult on Eestis keelatud. Kõik need lood magusast maitsest kooli WCdes – need on e-sigaretid, mida ükski Eesti ettevõte maale ei too ja kauplused ei müü juba 2019. aastast, kui need Eestis tubakaseadusega keelati. Kuid keelava seaduse vastuvõtmisega maitsestatud e-sigarettide tarbimine Eestis mitte ei kadunud, vaid hoopis kasvas. Kuidas see juhtus?

Sotsiaalmeedia kanalites avalikult levivad müügi- ja reklaamkuulutused „mango ja chilli“; „chill&puff“, „3x kangem ühe mahviga“ jne, jne kasutajakontode all „puff“, „puff põlvas“, „puff võrus“ jne – need sajad kontod ei ole Eesti ettevõtted ega meie kauplused  – need on salaturu diilerid, kelle tegevus on seadusevastane.

Probleemi said enda kanda õpetajad ja lapsevanemad

Mustal turul liigub kaup ilma dokumendikontrollita alaealisteni ja nii see tänaseks Eestis juhtunud ongi. Saamata jäävad maksud, kontrollimata jääb tooteohutus, kannatab rahva tervis ja meie noored. Probleemi said enda kanda õpetajad ja lapsevanemad ning süüdistuse osaliseks Eesti ettevõtted, mis toodet maalegi ei too, sest seadus ei luba.

E-sigaretid ei olnud probleem, kui see tuli 15-20 aastat tagasi turule, kuid sai Eestis probleemiks, kui ilma riigi järelevalve tõhustamata keelustati maitsetega tooted ja veebikanalid. Ainuke viis lahenduseks on taastada riigi poolne kontroll.

Ainuke viis lahenduseks on taastada riigipoolne kontroll

Kes vastutab? Kelle käes on lahendus? Tubakaseadust korraldab Sotsiaalministeerium, keelud on pärit sealt. Samas keelu toimimise eest nemad ei vastuta. Pärast seaduse väljakuulutamist ja pressikonverentsi on nende töö justkui tehtud. Diilerite tabamine ja karistamine on politsei vastutusvaldkond, müük alaealistele politsei vastutusvaldkond, diilerite varustatuse piiramine, piiriülese salakauba müük on maksu- ja tolliameti vastutusvaldkond, eraisikute veebitellimused samuti maksu- ja tolliameti ülesanne, maksupettused maksu- ja tolliameti vastutusvaldkond.

Eesti on üks kahest Euroopa Liidu riigist, kus on keelatud e-sigarettide müük veebipoes, mis on pärast pandeemiat järjest populaarsem ostukanal ning maitsestatud e-vedelikud, mis on kõige müüdavam e-sigareti toode üle Euroopa. Kuid just internetist ja maitsestatud e-sigarette Eestis täna kõige rohkem tarbitakse. Võime öelda, et pool tarbitavast kaubast ei ole täna riigi kontrolli.

Kuidas see kontroll kadus? Eks oleks pidanud jälgima turul toimuvat, saama aru, kaupade vaba liikumine Euroopa Liidus tähendab ka seda, et kui teistes liikmesriikides on midagi lubatud ja pandeemia e-kaubandust  soosis, siis eeldab see ka teiste riikide kaupade tellimist Eestisse. Kes selle trendi maha magas? Kas ei oleks olnud õige juba seadusi tehes kolm sammu  ette mõelda ja planeerida järelevalvet tollis ja tänavatel, netis ja sotsiaalmeedias?

Hea poliitik, järgmine kord paluks ilma sisutühja populismita!

Värske uuring tõdeb selgelt, et Eesti turg on e-sigarettide valdkonnas üks karmimalt reguleeritud turg Euroopa Liidus, kuid keelatud toodete tarbimine jätkuvalt kasvus. See on probleem, mis vajab ametkondade ülest lahendust ja poliitilist initsiatiivi järgmistel aastatel. Kuid järgmiseks korraks näpunäide – paluks asjatundlikku tegutsemist ekspertide poolt, mitte sisutühja poliitilist populismi! Uus katse midagi väikese seadusemuudatusega ära keelata vajab juba selgemat põhjendust.

Tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitamise uuring

Infograafik: Tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitamine noorte ja elanike seas

Viimased uudised