Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Loviisa tuumajaam. Foto: Fortum

Enam kui pooled ehk 61 protsenti Eesti elanikest on tuumaenergia võimaliku kasutuselevõtu suhtes positiivselt meelestatud, näitas mais läbi viidud uuring.

Värskest uuringust selgus, et nüüdseks on peaaegu kõik ehk 90 protsenti Eesti elanikest kujundanud tuumaenergia kasutuselevõtu küsimuses selge seisukoha. Tuumaenergiat peetakse põlevkivile sobivaimaks alternatiiviks, et ilmastikukindlalt energiat toota. Samuti annaks tuumaenergia pooldajate hinnangul võimaluse tagada Eesti riigile sõltumatus ja energiajulgeolek.

Kliimaministeeriumi asekantsleri ja tuumaenergia töörühma juhi Antti Toomingu sõnul on paljud riigid kaalumas tuumaenergia kasutuselevõttu, et saavutada energiasõltumatust ja kliimaeesmärke. „Teiste hulgas kaaluvad väikereaktorite kasutuselevõttu ka Läti ja Leedu,” lausus Tooming. „Riikides, kus kasutatakse taastuvenergia kõrval tuumaenergiat, on ka elektri hind soodsam,” selgitas ta.

Tuumaenergia kasutuselevõtu ülekaalukad toetajad on mehed (79%), 15–24-aastased noored (71%) ja kõrgema sissetulekuga inimesed.

Tuumaenergia kasutuselevõttu ei poolda 29% elanikest, kelle hulgas on rohkem naisi ja vene rahvusest inimesi. Põhjusena toodi enim välja seda, et Eestil puudub tuumaenergia kasutuselevõtuks piisav riiklik pädevus.

Vastne uuring näitas ka, et viimase kolme aastaga on elanike teadlikkus tuumaenergiast oluliselt kasvanud.

Tuumaenergia meelsusuuringuid tellib ministeerium kaks korda aastas alates 2022. aasta veebruarist. Sarnasele toetusprotsendile on jõudnud kõik viimase kolme aasta jooksul erinevate turu-uuringuettevõtete läbi viidud meelsusuuringud.

Uuringu viis läbi Turu-uuringute AS. Järgmine samalaadne uuring on kavas aasta teises pooles.

Uuringu aruandega saab tutvuda tuumaenergia töörühma lehel https://kliimaministeerium.ee/elurikkus-keskkonnakaitse/kiirgus/tuumaenergia-tooruhm

Viimased uudised