Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Elering

Regionaal- ja Põllumajandusministeerium ning Riigi Tugiteenuste Keskus kutsuvad kohalikke omavalitsusi esitama taotlusi meetmesse, mis võimaldab palgata vajalikud spetsialistid ja tellida vajalikud uuringud tuuleparkide rajamise kiirendamiseks. Toetust saab taotleda aasta lõpuni, raha kasutamise tähtaega on pikendatud 2026. aasta kevadeni.

Toetusmeetme „Kohalike omavalitsuste võimestamine roheliste investeeringute tegemisel” eesmärk on kiirendada üleminekut puhtale energiale ja vähendada sõltuvust fossiilkütustest.

Kohalikel omavalitsustel on võimalus esitada taotlusi käesoleva aasta lõpuni. Igal omavalitsusel on meetmest võimalik taotleda kuni 200 000 eurot tuulenergeetika kasutamist kavandava planeeringu koostamise korraldamiseks ja tuuleenergeetika projekteerimistingimuste, ehitus- ja kasutusloa koostamise ja menetlemisega seotud juriidiliste küsimuste lahendamiseks. Toetust võib küsida mitu korda kuni 200 000 euro täitumiseni, omavalitsusel omaosaluse kohustust ei ole. Pärast planeeringu kehtestamist toetatakse kohalikku omavalitsust täiendavalt 50 000 euroga.

Regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman allkirjastas 19. augustil määruse muudatuse, millega pikendatakse projektide elluviimise tähtaega kolme kuu võrra ehk uus tähtaeg on 31. märts 2026. Hartmani sõnul tehti see muudatus omavalitsususte soovil ja annab neile kindluse, et kõik vajalikud tegevused jõutakse ellu viia. „Toetusega soovime tagada tulevikus energiajulgeoleku ja suuremal määral taastuvenergiatele ülemineku. Kutsun tuuleenergiajaamu planeerivaid omavalitsusi üles taotlust esitama, et jõuda pädevate spetsialistide ja vajalike uuringute abil plaanide elluviimiseni. Toetust saab taotleda ainult selle aasta lõpuni, seega tasub omavalitsustel kiirustada,” rõhutas minister.

Praeguseks on meetmest toetust saanud 19 omavalitsust, nende hulgas Lüganuse vald. Lüganuse vallavalitsuse arengu- ja planeerimisteenistuse juht Anu Horn rääkis, et vald on esitanud meetmesse kaks taotlust. „Esimese taotluse esitasime 2023. aasta kevadel suuresti meie uue üldplaneeringu koostaja ja hea partneri Hendrikson DGE õhutusel. Pooleliolevas üldplaneeringu protsessis oli vaja tuuleenergia arendamiseks sobivate alade tingimusi täpsustada, kaasnevad mõjud täpsemalt välja selgitada ja uuesti avalikkusega planeeringulahenduse üle läbi rääkida. Meetmest saime paraja rahalise toetuse, et astuda vajalikud sammud,“ rääkis ta.

Teine taotlus esitati planeerimisspetsialisti palkamiseks. „Teadaolevalt on väikestes valdades keeruline leida planeerimisspetsialisti ning põhjuseid selleks on kindlasti erinevaid. Eelkõige on takistuseks pakutav vähese konkurentsivõimega töötasu, mis omakorda sõltub kohaliku omavalitsuse eelarve võimalustest. Selle takistuse kõrvaldamisel on toetusmeede tänuväärne. Nüüd saimegi taotluse abiga pakkuda tuuleenergeetika arendustega tegelevale planeerimisspetsialistile konkurentsivõimelisemat töötasu,” selgitas Horn.

Lisaks mainis Horn, et toetus annab vallale ka kindlustunde, kuna vajadusel on tagatud juriidiline tugi, korraldatud saavad riigihanked ning teha saab rohkem teavitustööd. Tuuleenergeetika arendamisega seonduva selgitamine ja koostöö kogukondadega aitab täita ühiseid eesmärke ja sõlmida ruumikokkuleppeid.

Taotlusvooru rahastatakse Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU eelarvest Eesti taaste- ja vastupidavuskavas kirjeldatud peatüki „REPowerEU” alusel. Meetmes seatud eesmärkide saavutamise eest vastutab Regionaal-ja Põllumajandusministeerium. Taotlusvooru korraldab ja projekte aitab ellu viia Riigi Tugiteenuste Keskus.

Taotlemine ja täpsem info on leitav Riigi Tugiteenuste Keskuse kodulehel: https://rtk.ee/meede-kohalike-omavalitsuste-voimestamine-roheliste-investeeringute-tegemisel

Viimased uudised