Ministeerium: Raadamisvabade toodete määruse rakendamine lükkub aasta võrra edasi
Avaldatud: 16 oktoober, 2024Euroopa Komisjoni ettepanek pikendada üleminekuperioodi EL raadamisvabade toodete määruse (EUDR) jõustumiseks annab võimaluse tõendamiskohustuse süsteem korralikult üles ehitada. Määruse eesmärk on takistada metsade hävitamise teel saadud kaupade pääsu EL turule.
Kui Euroopa Parlament ja nõukogu komisjoni ettepaneku heaks kiidavad, peavad suurettevõtjad alates 30. detsembrist 2025 ning mikro- ja väikeettevõtjate alates 30. juunist 2026 olema valmis tõendama kõige rohkem metsade põllumaaks raadamist põhjustavate kaupade päritolu. Esialgne tähtaeg oli käesoleva aasta lõpp.
Kliimaministeeriumi metsaosakonna juhataja Meelis Seedre selgitas, et aasta lisaaega annab võimaluse äsja valmis saanud süsteem korralikult läbi proovida. Euroopa Komisjoni selgituste järgi on kõik tehniliselt valmis ja seega on võimalik aastat kasutada üleminekuperioodina, et tagada määruse nõuetekohane ja tõhus rakendamine. Selleks on loodud spetsiaalne IT-süsteem, kus ettevõtjad registreerivad oma hoolsuskohustuse täitmise deklaratsioonid. Süsteem avaneb selle aastanovembri alguses ja hakkab täielikult toimima detsembris. „Seega saavad ettevõtjad ja kauplejad hoolsuskohustuse täitmise deklaratsioone registreerida ja esitada juba enne määruse kohaldamise algust,” rääkis Seedre.
EUDR määruse eesmärk on pidurdada põllumajandusmaa laiendamist, mis tihti toimub metsade elurikkuse arvelt kas neid raadates või muul moel metsade olemust muutes. Turu nõudlus soja, veiseliha, palmiõli, puidu, kakao, kohvi ja loodusliku kautšuki ning nendest valmistatud toodete järele sunnib muutma metsi põllumaaks. Et olukorda muuta, on oluline takistada selliste kaupade turule pääsu ja Euroopa Liidul on selles oluline roll.
EUDR näeb ette, et iga ettevõtja, (sh metsaomanik) kes toob eelpool nimetatud kauba ELi turule või ekspordib sealt, peab suutma tõendada, et see ei pärine metsamaalt, mille maakasutust on hiljuti muudetud põllumajandusmaaks või on raie aidanud kaasa metsa degradeerumisele. Ettevõtja ei lase määrusega seotud tooteid turule enne, kui on esitanud Euroopa Komisjoni infosüsteemi (TRACES NT) hoolsuskohustuse täitmise deklaratsiooni (HTD, inglise keeles Due Diligence Statement e DDS). HTD unikaalne viitenumber liigub toodet müües mööda tarneahelat kaasa ja kui sellest valmistatakse uus toode, on kohustus esitada toote valmistajal uus HTD.
40 aasta jooksul on maailmast kadunud 420 miljonit hektarit metsa, mis on rohkem kui Euroopa Liidu pindala. Enamik sellistest muutustest on toimunud põllumajandusmaa suurenemise arvelt, mille omakorda on tinginud teatud toorainete vajadus.
Täpsem info: Guidance on EU Deforestation Regulation – European Commission (europa.eu)