Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

lühimenetlus

Siseministeerium soovib luua uue karistusliigi – lühimenetluse, mis kiirendaks lihtsate rikkumiste menetlemist ja vähendab inimeste liigset karistamist.

Siseministeerium on välja sõelunud 18 rikkumist, mille puhul võiks lühimenetlust kasutada. Näiteks liikluskindlustuseta või tehnoülevaatuseta sõiduki juhtimine, kiiruseületamine alla 20 kilomeetri tunnis, lahtise turvavööga autos sõitmine või mootorsõiduki juhtimine ilma kiivrita.

„Kergemate juhtumite puhul, kus õigusrikkumine kellelegi kahju kaasa ei too, ei ole vaja inimesi nii karmilt karistada – piisab rikkujale sõnumi andmisest, et tegemist on vale käitumisega,” ütles siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonna juhataja Veiko Kommusaar.

Kui praegu on ligi pooltel Eesti elanikel karistusregistris sissekanne, siis tulevikus lühimenetluse puhul karistusregistrisse kannet ei tehta.

Menetlusaeg lüheneb

Praegu võtab väärteo menetlemine aega umbes 20 minuti ringis, siis tulevikus võiks lühimenetluse puhul see aeg kahaneda viiele minutile, mis hoiab kokku nii inimeste kui politsei aega. Hinnanguliselt saaks lühimenetlust kasutada ligi kolmandiku väärtegude korral ehk 45 000 juhtumi puhul aastas.

Samuti muutuvad lühimenetlusega selgemaks karistusmäärad. Mõjutustrahvi summad jäävad vahemikku 20-80 eurot, trahvimäär konkreetsete rikkumiste eest kehtestatakse seaduses. Lühimenetlust kohaldatakse koha peal ja otse teo toimepanija suhtes.

Kui riigikogu eelnõu heaks kiidab, jõustub uus väärteomenetluse seadus 1. septembril 2017.

Lõunaeestlane

Viimased uudised