Ministeerium kiirtestimise vajalikkusest koolides: Tegemist on usaldusmeetmega
Avaldatud: 31 jaanuar, 2022Paljudes riikides, sealhulgas Eestis on kiirtestimise otstarbekus praeguses olukorras küsimärgi alla seatud, kuna nakatumist kiirtestid eriti hästi ei näita ja ulatusliku nakatumise puhul pole testimisel erilist mõtet.
Lõunaeestlane esitas Haridus- ja teadusministeeriumile õpilaste kiirtestimise kohta järgmise küsimuse:
Miks lastakse kooliõpilasi testida kiirtestidega, mis on praeguses olukoras ebatäpsed ja mida meditsiin ei tunnista? Miks kulutatakse mõttetute testide peale peale maksumaksja raha?
Vastab Haridus- ja teadusministeeriumi kriisijuht kriisijuht Rain Sannik:
Kiirtestimise puhul on tegemist usaldusmeetmega, mis on riigi poolt loodud võimalus, mitte kohustus ja mis aitab nakatunuid võimalikult ruttu avastada, hoida ära koolikollete teket ning võimaldada õpilastele kontaktõpet. Kiirtestid näitavad nakatumist, kui see on aktiivses faasis ning praegu kasutusel olevad testid on küllalt täpsed ning nende kasutamine on Terviseametiga kooskõlastatud. Samuti on piisavalt näiteid, kus kiirtesti tulemust on kinnitanud ka PCR test. Seega, kui õpilase kiirtest on positiivne, siis diagnoosi panemiseks tuleb hetkel tulemus kinnitada PCR testiga, kuigi arutelu all on ka see, et kuna kiirtestid on aina täpsemad, siis ei pruugi see edaspidi enam vajalik olla. Kokkuvõtvalt ei ole kiirtestide näol tegemist testidega, mida saab mõttetuks nimetada, vaid nad on olulisel määral aidanud kaasa nakkusahelate katkestamisel ning viiruse vastu võitlemisel.