Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Stenbocki maja

Euroopa Liidu rahandusministrid arutasid teisipäeval Brüsselis vajadust lisada eelarvereeglitesse paindlikkust, et kasvatada kaitsekulusid kiiremini.

Euroopa Komisjon on selleks soovitanud kasutada reeglites riiklikku vabastusklauslit.

Rahandusministrid rõhutasid olukorra tõsidust ja toetavad paindlikkuse lisamist. Kaitsevõime kindlustamine on Euroopa ja Eesti prioriteet. Kaitsekulude erikohtlemine puudujäägi arvestuses aitab kiiremini jõuda julgeolekut suurendava tasemeni.

„Nüüd, kus USA on lääne liitlassuhete asemel pühendunud suhetele Venemaaga, ei saa kaitsekulude otsustava suurendamise üle olla Euroopas enam olulist vaidlust. Paindlikumad reeglid on kõigi soov. Samas on olukord meeldetuletus, et rahanduslik jätkusuutlikkus on osa julgeolekust ja erandile ei saa riigikaitset rajada püsivalt,” ütles rahandusminister Jürgen Ligi.

Lisapaindlikkus on ajutine meede, sest pikemas perspektiivis on ka kaitsekulude planeerimine eelarveprotsessi aruandluse tavapärane osa ja selle rahastamine peab olema jätkusuutlik.

Teine suur teema oli Euroopa ettevõtete konkurentsivõime, sh aruandluse lihtsustamine. 26. veebruaril esitas Euroopa Komisjon lihtsustamise ettepanekute paketi, mille üks osa on kestlikkuse kohustuse edasilükkamine. Ajapikendust peab kasutama, et paremini läbi mõelda, kes ja mille kohta peaksid aru andma ja kuidas võimalikult väikse koormusega vajalikke andmeid koguda.

„Aruandluse lihtsustamises valitseb üksmeel ja tegeleme sellega nii Euroopa kui Eesti tasemel. Kestlikkusaruandluse edasi lükkamine on praegu vajalik, et saada lihtsustamiseks aega. Kuid selle aastaid tagasi algatatud aruandluse taga on ka lahendust vajavad probleemid. Lihtsustuse eesmärk ei ole kindlasti loobumine keskkonnahoiu, vastutustundlikkuse ega ausa konkurentsi eesmärkidest,” sõnas rahandusminister.

Edasilükkamise juures ei saa unustada keskkonnahoiu eesmärke, ja tagada tuleb ka aus konkurents, arvestades, et osa ettevõtteid on juba investeerinud nii aega, tööjõudu kui raha. EL Komisjoni ettepaneku järgselt kahaneb Eestis aruandluskohustusega haaratud üksuste arv hinnanguliselt 30-40 ettevõttele.

Viimased uudised