Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Teisipäevaks oli kohalikele omavalitsustele elektri-, gaasi- ja kaugküttearvete osaliseks tasumiseks taotluse esitanud üle 36 000 Eesti pere. Olenemata valitsuse kehtestatavatest uutest meetmetest jätkub arvete hüvitamine samadel alustel kuni märtsikuuni ning vajadusel võidakse toetusmeedet pikendada mai lõpuni.

Riigihalduse ministri Jaak Aabi sõnul näitab taotlejate arv, et paljud inimesed kasutavad neile mõeldud võimalust vajalikku rahalist abi saada. „Tänaseks on üle Eesti toetusraha jõudnud või kohe jõudmas 14 000 pereni ning see number kasvab iga tunniga,“ ütles minister. „Keskmine väljamakstud summa jääb 182 eurot kanti, toetusest 93 protsenti on läinud elektrikulude hüvitamiseks, 6 protsenti gaasikütteks ja 2 protsenti kaugkütteks.“  

Aabi sõnul ei mõjuta uus valitsuse kehtestatav elektri ja gaasi hinnapiiri meede käesoleva hüvitise taotlemise ja maksmise tingimusi. „Kuni keskmise sissetulekuga pere saab jätkuvalt jaanuari kuni märtsi elektri- või gaasiarvete alusel omavalitsuselt energiakulude hüvitist taotleda, kui arve kogumaksumus ületab elektril 12 senti/kWh ja gaasil 4,9 senti/kWh,“ selgitas Aab. „Lihtsalt elektri- ja gaasiarved, mille alusel toetust taotletakse, on väiksemad, kuna sealt on juba uue meetme osa automaatselt maha arvatud,“ lisas ta. 

Hüvitist energiakulude katteks saab pere, kelle sissetulekud jäävad alla mediaantaseme. Seda arvutatakse ühe täiskasvanu kohta 1126 eurot kuus, iga järgmise vähemalt 14-aastase inimese kohta 563 eurot ja 13 või nooremate laste kohta 338 eurot. Infot selle kohta, kas perel on hüvitisele õigus ning kui suur see võiks ligikaudu olla, saab vaadata rahandusministeeriumi kodulehel asuva hüvitise kalkulaatori abil. 

Hüvitatakse 80 protsenti elektri, gaasi ja kaugkütte hinnatõusu osast septembri (tagasiulatuvalt) kuni märtsikuu eest. Toetuse ülempiir kõigi energiakulude peale kokku on 500 kuus ja alampiir 10 eurot taotluse kohta. 

Hüvitise taotlemiseks tuleb pöörduda oma rahvastikuregistri-järgse omavalitsuse poole. Taotlemiseks on vajalik täita taotlus ja esitada sinna juurde energia tarbimise arved. Arved saab vajadusel igaüks pdf-formaadis enda energiamüüja iseteeninduskeskkonnast ise alla laadida. Lisadokumentide nõude täpsustab vajadusel kohalik omavalitsus.  

Soovitatav on taotlus esitada mitme kuu peale kokku – siis on vaja vähem taotlusi esitada. Mitme kuu peale kokku taotluse esitamine ei vähenda toetuse suurust. Kindlasti tasub tutvuda ka rahandusministeeriumi kodulehega www.rahandusministeerium.ee/energiakulude-huvitamine, kust saab detailsemat infot.  

Kõigile omavalitsustele saab taotlusi esitada nii elektrooniliselt, paberkandjal kui ka ise kohale minnes. Omavalitsused soovitavad võimalusel hüvitist taotleda e-kanalite vahendusel ning kohale minna või helistada juhul, kui taotlemisel vajatakse nõu või abi.   

Viimased uudised