Ministeerium: Eesti kaitsetööstuse käive võiks lähiaastatel jõuda kahe miljardi euroni
Avaldatud: 3 juuli, 2025Kaitseminister Hanno Pevkur tutvustas täna Vabariigi Valitsusele kaitsetööstuspoliitika rakenduskava, millega seatakse eesmärgiks, et kodumaise kaitsetööstuse käive suureneb 2030. aastaks kahe miljardi euroni ja sellest 70 protsenti moodustab eksport.
„Eesti kaitsetööstus on viimastel aastatel kasvanud väga kiiresti, jõudes eelmisel aastal poolemiljardilise käibeni ja selle aasta prognooside kohaselt umbes 650-miljonilise käibeni. Valitsuse kinnitatud kaitsetööstuspoliitika lähtub põhimõttest, et Eesti kaitsetööstus on osa Eesti laiapindsest riigikaitsevõimest ning panustab majandusarengusse. Meie kaitsetööstus peab suutma konkureerida rahvusvahelisel turul ning keskenduma ekspordile ja uute toodete arendamisele,” ütles kaitseminister Hanno Pevkur valitsuskabinetile uuendatud kaitsetööstuspoliitika 2025-2030 esimest rakenduskava tutvustades.
„Rakenduskava üheks võtme-eesmärgiks on koostöös kaitseväe loodava tulevikuväevõime ja innovatsiooni väejuhatusega arendada välja testimise ökosüsteem, mis toetaks meie ettevõtteid oma toodangu katsetamisel. Sellega haakub ka Eesti kaitsetööstuse rahastusvõimaluste laiendamine, nagu näiteks juba käima lükatud Smart Cap’i kaitsefond, kaitseministeeriumi arendustoetuste kahekordistamine või riigi toel saavutatud edu NATO ja Euroopa Liidu toetuste taotlemisel,” selgitas kaitsetööstuse ja innovatsiooni asekantsler Siim Sukles.
Rakenduskava fookuses on samuti Pärnumaale rajatava kaitsetööstuspargi edasiarendamine ning kaitsetööstusega seotud taristuprojektide planeeringute ja ehituste kiirendamine. Töös on Ukraina abistamine Eesti kaitsetööstuse toodanguga, samuti on eesmärk võimaldada kodumaisele kaitsetööstusele suuremat ligipääsu kaitsehangetesse lokaliseerimise ning tööstuskoostöö kaudu.
Riik paneb õla alla ka rahvusvahelises mõõtkavas, edendades äridiplomaatiat, toetades ettevõtteid koostöös NATO DIANA innovatsioonikiirendi ja Euroopa Kaitsefondiga ning võttes eesmärgiks meelitada Eestisse kaitsetööstuse suurinvesteeringuid.
Kaitseministeerium koostab kaitsetööstuspoliitika rakenduskava igal aastal koos partneritega (Eesti kaitse- ja kosmosetööstuse liit, riigi kaitseinvesteeringute keskus, kaitsevägi, teised ministeeriumid). Tegevuste edenemist seiratakse kord kvartalis.