Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kodumasin kulutab vooluvõrku ühendatuna veidi elektrit ka siis, kui seade on välja lülitatud. 

Teistest veidi enam kulutavad ooterežiimil olles elektrit need seadmed, millel on tabloo või ekraan, kus kuvatakse puhkeajal kellaaega või muud informatsiooni. Kuigi need nähtamatud energiavampiirid moodustavad arvestuslikult vaid paar protsenti kogu majapidamise elektrikulust, võiks sellegi kulu vältimiseks kasutada lülititega pistikupesi või regulaarselt mitte kasutuses olevad kodumasinad vooluvõrgust üldse eemaldada.

Millised kodumasinad on kõige salakavalamd energiakulutajad?

Külmkapp „teeb külma”

Külmkapp tarbib elektrit 24/7, seega tasub külmikut valides erilise hoolega jälgida selle energiamärgistust. 

Külmiku salakavalat energia- ja rahakulu aitab piirata ka see, kui valida oma tarbimisharjumustele ja pere suurusele vastav kapp. Liiga mahukas ja pooltühi külmik neelab arutult energiat, täpselt sama teeb servast servani täis tuubitud külmik, sest õhu liikumine ja toidu jahutamine muutub ebaefektiivseks.

Tavapärasest rohkem energiat võtab külmkapp ka ukse avamisel. Kui pääseb sooja õhku, peab külmik määratud temperatuuri taastamiseks jälle tööle hakkama. 

Kõige arulagedam tegevus on kasutada külmkappi kuumade toitude jahutamiseks.  

Peale külmiku sisemuse üles soojendamisele tekitab see kappi niiskust ja kondentsi ning võib külmutuspapides või sügavkülma osas tekitada siseseintele jääkihi, mis omakorda kahandab jahutamise võimekust. 

Et külmkapi energiatarbimist kontrolli all hoida, tuleks vähemalt kord poole aasta tagant  sulata külmik üles sulatada ja korralikult ära puhastada. Sügavkülmiku jääkihi paksus ei tohiks kindlasti olla üle viie millimeetri. Paks jääkiht sinu külmikus teeb sulle korralikult külma ainult elektriarve kasvatamisel.

Praeahi versus mikrolaineahi

Kuigi kodumasinate osakaal koduses energiabilansis jääb keskmiselt 10-15 protsendi vahele, leidub hulgaliselt kodumasinad, mis rahakotile teevad rahakotile teistest rohkem liiga. 

Lõviosa kodumasinate elektrikulust annavad küttekehaga masinad: pliidid, mikrolaine- ja konvektsioonahjud, boilerid, kiirkeetjad, pesu- ja nõudepesumasinad. 

Esmane samm raha põletamise vältimiseks on hoida küttekehad puhtana. Tehke oma seadmetele regulaarselt vastavalt kasutusjuhendile puhastust ja hooldust. Võimalusel vahetage oma päevinäinud pliit, ahi või kiirkeetja tänapäevasema ja säästlikuma mudeli vastu välja. 

Kuigi see võib tunduda täna tarbetu väljaminek, siis pikas perspektiivis tasub see rahaliselt ära. Lisaboonusena võidate kasutusmugavuses ja pealegi on moodsatel kodumasinatel hulk lisafunktsioone, mida vanematel mudelitel pole. 

Toidu soojendamisel on kõige efektiivsem abimees mikrolaineahi. See on väiksem ja kiirem kui tavaline ahi, sest fokuseerib kogu energia toidu kuumutamisele, mitte õhu soojendamisele. Hea valiku mikrolaine- ja konvektsioonahjusid leiate siit.

Tavalist küpsetusahju kasutades tasub valmistada korraga võimalikult palju toitu, sest ahju üles soojendamisele kulub märkimisväärne hulk energiat. 

Kui kasutate vanemat tüüpi elektripliidi praeahju, on tagumine aeg vahetada see konvektsioonahju vastu, mis kasutab ahju sees kuuma õhu ringi ajamiseks ventilaatoreid. See tagab ühtlasema temperatuuri, küpsetab toitu kiiremini ning söök valmib hästi ka madalamal temperatuuril küpsedes. 

Ahjus toimuva nägemiseks on ahjuuks klaasist aknaga, pole mingit põhjust seda keset küpsetusprotsessi avada. Ahjuukse avamine võib temperatuuri ahju sees vähendada kuni 25 kraadi ja õige küpsetustemperatuuri saavutamiseks kulub jälle hulk aega ja elektrit. 

Praeahi tasub 10-15 minutit enne ettenähtud küpsetusaja lõppu välja lülitada – seadmes on veel piisavalt soojust, et küpsetusprotsess lõpuni kulgeks. 

Elektripliit ja õhupuhasti

Salakavalaks raharaiskajaks võib pidada ka elektripliiti. Muidu äärmiselt vajalik ja asendamatu kodumasin, kuid selle energiakulu on üsna märkimisväärne.

Raha- ja elektrikulu kontrolli all hoidmiseks võiks pliiti kasutada ainult siis, kui muud alternatiivid puuduvad. Näiteks vee keetmiseks on etem veekeetja, kuna potis vee keema ajamiseks kulub rohkem energiat potti ümbritseva õhu, kui vee kütmisele. 

Kui teil on köögis endiselt malmist pliidiplaat, siis on tagumine aeg seada sammud poodi ja osta endale uus ja säästlikum keraamilise- või induktsioonplaadiga pliit välja valida. Eriti säästlik on induktsioonplaadiga pliit, mis tarbib elektrit päris oluliselt vähem, sest energiat kulutatakse mitte kütteelemendi soojendamiseks vaid elektromagnetlainete tekitamiseks, mis omakorda mõjutavad otse pliidil asuvat metallist potti või panni ning seejuures jääb pliidiplaat ise täiesti jahedaks. Sobiva pliidi oma kööki leiad siit.

Kokkuhoiukohti leiab ka väiksemate ja vähem energiamahukate koduabiliste juures. Näiteks tasub jälgida, et õhupuhasti oleks optimaalse võimsusega, mis katab ära teie köögi vajadused. Väikeses köögi ei ole ju mõtet lasta ventilatsiooniavast kogu toasooja välja imeda, et hiljem toas normaalse temperatuuri saavutamiseks jälle lisaraha välja käia. 

Köögi suurusele vastava võimsusega õhupuhasti leidmisel on abiks Kaup24 veebipood.

 

Viimased uudised