Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pexels

Piduriketaste pidurdav efekt saavutatakse tänu klotside pressimisele piduriketta vastu. Kui autojuht vajutab piduripedaali, siis liiguvad piduriklotsid ketta suunas ja suruvad sellele. Tekkiv kineetiline  energia muudetakse hõõrdeenergiaks, millega omakorda kaasneb auto aeglustumine.

Piduriklotsid on kuluvosad, seega tuleb neid regulaarselt vahetada, sest selle tegemata jätmine võib negatiivselt mõjutada sõiduohutust. Pidurdamise tõhususe muutumise põhjuseks võivad olla kulunud või  kahjustatud piduriklotsid. 

Piduriklotside vahetamine tuleks läbi viia telje kaupa; vastasel juhul võib teljel tekkida olukord, kus ühel pool olev pidur pidurdab tõhusamalt kui teisel pool olev, see omakorda võib viia auto külglibisemisesse. Pidurite väljavahetamisel on kõige targem kasutada sama tootja ning eelistatavalt samast pakendist võetud piduriklotse. Nii toimides võite te olla kindel, et mõlema  poole piduriklotsid on võrdse kvaliteediga. Vahetamine tuleks läbi viia autoremonditöökojas ning  oma ala spetsialistide poolt, sest valesti paigaldatud piduriklotsid võivad põhjustada ohtlikke  olukordi. Lisaks sellele on oluline kontrollida ka teisi pidurisüsteemi osi, eriti piduriketast. Sel ei tohiks esineda mõrasid ega roostet. Kui te märkate, et pidurikettal on näha ebatavaliselt sügavaid  sooni või jooni, siis on viimane aeg see välja vahetada, sest selliste tunnuste ilmnemine viitab selgelt ketta läbikulumisele ja potentsiaalselt ka piduriklotside valele joondusele. Sedagi protseduuri on tark läbi viia spetsialiseerunud autotöökojas. 

Piduriklotside läbikulumisele või rikkele viitavad mitmed erinevad tunnused, alljärgnevalt loetleme  mõned neist. Näiteks ei tohiks piduriklotsil esineda õli või üleliigset mustust, mis selle hõõrdevõimekust negatiivselt mõjutaks, samuti ei tohi esineda pragusid klotsi pinnal ega selle sees. Piduriklotsi väljavahetamise vajadusele viitab ka selle kulunud välimus või klotside ja (trummelpiduritega autode puhul) trumli vahe suurenemine. Klotside algne kuju ei tohiks üheski kasutamise faasis muutuda ega deformeeruda ning sellel ei tohiks olla märgatavaid mehaanilisi kahjustusi. Ükskõik millise eelnevalt nimetatud tunnuse esinemine teie auto piduriklotsidel on selge märk vajadusest klotsid välja vahetada. 

Piduriklotside õigeaegne väljavahetamine on oluline, sest selle tegemata jätmine põhjustab nii  sõidumugavuse kui ka auto ohutuse halvenemist. Esiteks pikeneb sõiduki pidurdusteekond, kusjuures auto võib pidurdades ülemääraselt libiseda ning pidurid seejuures teha kõrget, kriiksuvat või kiunuvat heli. Samuti viitab kulunud piduriklotsidele piduripedaali või rooli vibreerimine pidurdusteekonna jooksul. Kulunud pidureid võite kindlaks teha ka suitsuhaisu abil, mis pidurite kasutamise tagajärjel auto sõitjateruumi tekib. Kindlasti ei tohiks auto pidurivedelikku ühestki kohast lekkida, sest see on äärmiselt ohtlik märk piduriklotside kulumisest. Auto armatuurlaual olev pidurite kulumise hoiatustuli on üks levinumaid viise, kuidas teada saada klotside väljavahetamise vajadusest ning kui märkate piduriklotsi külgedele nende kokkupressimise tagajärjel tekkinud äärikut või lööke/vibratsioone, mis auto ratastest pidurdamisel tulevad, siis on viimane aeg suunduda autoremonditöökotta. 

Mida aga teha selleks, et vältida vajadust liiga tihti piduriklotse vahetada ning pikendada nende tööiga? Järgnevast loetelust leiate te mõningad laialt levinud põhjused, mille tagajärjel piduriklotsid enneaegselt rikki minna võivad. Nende teguviiside või tingimuste vältimisega aitate te kaasa oma sõiduki turvalisuse tõstmisele, tagate optimaalse pidurdusteekonna pikkuse ning hoiate lisaks pikas perspektiivis raha kokku. 

Esiteks on oluline meeles pidada, et kuna piduriketas ja piduriklots puutuvad otseselt kokku, siis võib piduriketaste väljavahetamise edasilükkamine lõppkokkuvõttes äärmiselt kulukaks osutuda, sest kulunud piduriketas mõjutab ilmselgelt ka piduriklotside tööd. Seetõttu ärge suhtuge kergesti auto osade korrektse vahetusvälba jälgimisse ja vahetage kõik detailid õigeaegselt välja. 

Teiseks piduriklotse kulutavaks ja rikkuvaks teguriks on tolmu või mustuse kogunemine klotsile ning selle hõõrdepindadele. Negatiivselt mõjutab klotside tööiga ka liialt agressiivne ja jõuline, kiirendustele ja pidurdusele tuginev sõidustiil. Mida sujuvamalt ning rahulikumalt te sõidate, seda vähem peate piduriklotse kasutama ning lisaks pikendate sellega ka nende tööiga. 

Ehkki võimalikult odavate osade ostmine võib tunduda esmapilgul ahvatleva variandina, siis soovitame teil sellegipoolest mõelda pikale perspektiivile ning osta hästituntud ja kvaliteetsete  kaubamärkide tooteid. Odavate osade kvaliteet on teadmata ning tõenäoliselt peate te selliseid klotse sagedamini välja vahetama kui tuntud tootjate klotse. Liiatigi võivad äärmiselt odavad ja madala kvaliteediga klotsid kahjustada teie auto pidurikettaid, põhjustades nõnda nende enneaegse läbikulumise. 

Piduriklotside riknemisele võivad viia ka pidurisilindrite kahjustused ning õli sattumine klotside pinnale. Lisaks pange piduriklotse välja valides tähele, et ostetavad osad sobiks teie sõidukile ning  vastaks selle tehnilistele näitajatele. Ning viimaseks: kui uued piduriklotsid on paigaldatud, siis  ärge unustage neid korrapäraselt hooldada, sest iga sõiduki osa vajab optimaalseks toimimiseks  ning oma tööülesannete võimalikult pikaaegseks täitmiseks hoolt. 

Oluline on teada, et piduriklotse peaksite te kontrollima iga 10 000 – 15 000 kilomeetri järel. Nende  ülevaatus kujutab endast klotsi paksuse mõõtmist ja selle visuaalset üle vaatamist, et kontrollida  neid potentsiaalsete pragude, lõigete, sälkude ja pinna deformeerumise (kõverdumise) osas. Piduriklotsi hõõrdepinna paksus ei tohiks olla väiksem kui 2 mm. Veel üks viis kontrollida  piduriklotside korrektset toimimist on pidurduse praktiline kontrollimine. Kiirendage oma autoga turvalistes, eraldatud tingimustes kiiruseni 60 km/h (veenduge seejuures, et tee oleks tasane ja kuiv) ja pidurdage seejärel järsult. Pidurdamisel ei tohiks te kuulda kriiskavat või kolisevat heli ning  pidurdusteekond peaks olema ühtlane. Vastasel juhul võivad piduriklotsid defektsed olla. 

Teabe allikad: 

https://www.autovaruosadonline.ee/varuosade/pidurikattekomplekt-ketaspidur.html
https://auto.geenius.ee/rubriik/hea-nipp/kuidas-aru-saada-et-pidurid-vajavad-vahetust/

Viimased uudised