Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Laenude võrdlemine. Pilt: Pexels

Laenude võrdlemine on väga tark tegu, kuna ka kõige väiksemate laenude puhul võivad kulutused erineda suurte summade ulatuses.

Laenu taotlemisel küsib laenuvõrdlusteenus pakkumisi mitmelt pangalt ja finantsasutuselt. Laenuvõrdlus on tasuta ja ei kohusta millekski, kui pakkumine ei peaks vastama ootustele.

Jõukohane laenamine

Inimesel, kes kaalub laenuvõtmist, on mõttekas alustada eelarve koostamisest, et välja selgitada, kas laenusumma on realistlik, kas laenutingimustest suudetakse kinni pidada ja kas laenuvõtjal on piisavalt raha laenu tagasimaksmiseks. Samuti tuleb välja selgitada kasutuseesmärk. Juhul, kui laenusumma ei ole täpselt teada, soovitame kaaluda paindliku laenu võtmist.

Enne laenu taotlemist tuleb täpselt välja selgitada oma hetke rahaline olukord ning prognoosida sissetulekute ja väljaminekute olukorda lähitulevikus. Laenutingimustega põhjalik tutvumine hoiab ära ebameeldivad üllatused.

Ööpäevaringne teenus

Laenu saab taotleda internetis 24/7. Peale laenu saamist saab laenuraha laenukontolt enda kontole kanda ka SMSi teel. Iga väljamakse eest võetakse sageli eraldi tasu. Seega ei tasu ilma mõtlemata laenu võtta.

Tark laenamine

Suurte summade puhul on laenuvõrdlused ja soodsad laenupakkumised väga olulised, sest makseid saab rohkem olema ja tagasimaksmine võtab tavaliselt kauem aega. Üldreeglina tuleks laen täies ulatuses tagasi maksta võimalikult kiiresti. Vajadusel saab muuta ka laenumaksete graafikut, mille eest reeglina tasutakse eraldi. Tagatiseks pole ilmtingimata vaja tagatist, kas kinnisvara  või mõne muu vara näol. Täites elektroonilise avalduse ja nõustudes laenulepinguga, laekub laenuraha kontole peaaegu kohe. Laenutaotleja peab olema piisavalt vana, stabiilse sissetuleku ja heas seisukorras krediiditaustaga. Mõne laenu puhul peab olema vähemalt 26-aastane, teiste laenude puhul aga täisealine.

Laenude koondamine

Laenude konsolideerimine on hea viis vanade võlgade vähendamiseks. Põhimõtteliselt saab vana  laenu maksta ära uue laenuga, aga seda vaid juhul, kui uus laen on odavam kui vana.

Kui aastate jooksul on kogunenud palju laene, võib ühe tagasimaksmine tunduda väga lihtne. Siiski tuleb meeles pidada üht olulist asja – efektiivne aastane intressimäär. Eelistatavalt peab see olema oluliselt madalam kui eelmise laenu efektiivne aastaintress. Mõned pangad ja finantsettevõtted annavad selliseid koondlaene, mis on laenuvõtjate seas väga teretulnud.

Laenukulukuse arvestus

Laenukulusid, intressimäärasid ja tingimusi saab internetis võrrelda igaüks. Kui laenuandjalt küsitakse teatud laenupakkumisi, on tegemist käsitsi laenutaotlusega. Selle asemel saab oma laenutaotluse esitada peaaegu automaatses laenuvõrdlusteenuses, tänu millele võib  säästa kuni tuhandeid eurosid aastas. Peale intressikulude tuleks laenude võrdlemisel tähelepanu pöörata ka laenu ülekande- ja avamistasudele, samuti tasuks võrrelda tagasimaksetingimusi ja -kulusid:  tagasimaksevaba periood, osamaksetena maksmine või laenu ennetähtaegne tagasi maksmine.

Tagatiseta laen

Tagatiseta laenu saamine finantsettevõttest on oluliselt lihtsustunud. Pankade ja finantsettevõtete laenud on praeguste intressimäärade juures üsna soodsad. Reaalne aastane intressimäär jääb 10-20% kanti. Tagatiseta tarbimislaenu maksimaalne summa on olenevalt laenuandjast ligikaudu 70 000 eurot, kui laen läheb üle selle summa, siis on laenu puhul vaja tagatiseks tavaliselt kinnisvara.

Kui on plaan võtta laenu kinnisvaraostuks, siis saab ostetava kinnisvara teatud tingimustel kasutada tagatisena. Lisaks on vajalikud säästud ja regulaarne sissetulek. Arvesse võetakse ka laenutaotleja majanduslikku tulevikuprognoosi. 100 000 euro suurust laenu ei pruugi sama lihtsalt saada kui väikelaenu. Laenuotsuse vastus edastatakse üldiselt sama päeva jooksul.

Laenusumma laekub peaaegu kohe, kui taotleja nõustub laenulepinguga. Kindlasti tuleb eelnevalt kontrollida laenutingimusi ja laenu tegelikku aastaintressi. Tasakaalukas laenuvõrdlus tasub end igal juhul ära.

Kõikidelt laenutaotlejatelt ei nõuta laenutagatist. Kui tagatist ei nõuta, saab laenutaotleja laenusumma enda kontole mõne minuti jooksul, tuvastamiseks piisab telefoninumbrist ja internetipanga õigustest.

Kliendi tuvastamine

Laenutaotleja peab laenu saamiseks vastama teatud tingimustele. Vanusenõue on vähemalt 18 aastat, aga tavaliselt isegi rohkem. Lisaks on vajalik pangakonto Eesti pangas ja internetipangakasutamise võimalus. Tuleb ka meeles pidada, et pangad hindavad riskianalüüsi tehes klientide maksevõimekust.

Laenu ülekandetasud

Taskukohase laenu leidmisel on võtmetähtsusega laenude tegelike kulude võrdlemine ja teadvustamine. Laenu ülekandetasud, mis võivad aga olla märkimisväärsed summad, ei sisaldu tavaliselt tegelikes aastaintressides. Ülekandetasu võetakse tavaliselt iga laenusumma ülekandmisel, mis võivad laenule tuua tõeliselt suuri lisakulusid.

Viimased uudised