Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: gpsjam

Eelmisel nädalal teatati, et Soome õhuruumis on esinenud häireid. Satelliidi positsioneerimisvõrgu ehk gps-süsteemi häired ilmnesid avalikest allikatest pärinevaid andmeid kasutava gpsjam veebilehe kaardilt.

Eelmisel nädalal esines häireid Läänemerel. Pärast seda on häired Läänemerel vähenenud, kuid uusi häireid on praegu näha Soome mandriosa ja Soome lahe ja Eesti kohal, vahendab Iltalehti.

Gpsjami veebilehe andmetel olid esimest korda Soome kohal GPS-võrgu häired 29. detsembril väikesel alal Lappeenrantast lõuna pool. Järgmisel päeval oli ala veidi suurem ja asus Lappeenranta ja Parikkala vahel.

Viimase ööpäeva jooksul on häired levinud Soome kohal laiemale alale. Häireid on näha ka üle Balti riikide. Gpsjami veebilehe asutanud John Wiseman kommenteeris täna asja sotsiaalmeedias.

Viimase 24 tunni jooksul uued häired Soome kohal. See on enneolematu, arvestades piirkonna ulatust ja mõjutatud lennukite arvu. Baltikumis on viimasel ajal põnev olnud…, jätkab ta.

Wiseman kirjutab, et tema arvates on häired põhjustatud kas tahtlikust sekkumisest või sõjalistest õppustest.

Üldiselt arvatakse, et millegi sarnase juured on Venemaal, kirjutab Wiseman.

Wiseman lisab, et probleem ei ole õhusõidukite ohutuse seisukohalt kriitiline. Kuid see on tüütu ja eemaldab ühe kaitsetaseme.

Ilmselt ei mõjuta see inimesi maapinnal, kuna segaja signaal on maapiinal nõrgem kui õhus.

Finnair kinnitas eelmisel nädalal väljaandele Helsingin Sanomat, et on teinud vaatlusi GPS-i häirete kohta Rootsi lõunatipus, Läänemere lõunaosas ja Poolas.

Lisaks on sotsiaalmeedias välja toodud, et 17-19. detsembril oli ulatuslik GPS signaali häire Balti riikides, sealhulgas Eestis. Kasutusel võis olla 3 segajat.

Viimased uudised