Merevägi jahib koos liitlastega Eesti vetes ajaloolisi lõhkekehi
Avaldatud: 5 november, 2024Eile esmaspäeval 4. oktoobril algas Eesti vetes kümme päeva vältav miinitõrjeoperatsioon ESTHOD, mille raames Eesti merevägi koos NATO 1. alalise miinitõrjegrupi (SNMCMG1) laevadega otsib, identifitseerib ja teeb kahjutuks ajaloolisi lõhkekehi Pärnu lahes ja Väinamere lõunaosas.
„Miinitõrjeoperatsioonid Eesti merealadel annavad hea võimaluse laevade meeskondadele harjutada protseduure operatsiooniala analüüsist kuni miinide leidmise ja lõhkamiseni. Kuna ajaloolised miiniväljad võimaldavad miinitõrje täismahus harjutamist on Läänemerel ja Eestis korraldatavad miinitõrjeoperatsioonid liitlaste hulgas kõrgelt hinnatud,” ütles mereväe ülema asetäitja mereväekapten Johan-Elias Seljamaa.
Mereväekapten Seljamaa märkis ära, et selliste operatsioonide käigus saavad liitlased lisaks Eesti merealade ohutumaks muutmisele tutvuda ka siinse veekeskkonna eripäradega, mis toetab ka tulevikus sarnaste operatsioonide läbiviimist nii rahu- kui kriisiajal.
9. novembril randuvad operatsioonil osalevad Prantsuse ja Leedu miinijahtijad Pärnu sadamas, et lubada pardale kõik huvilised, kes soovivad liitlaste laevadega lähemalt tutvuda. Külastuspäeval ootavad miinijahtijad huvilisi oma pardale kella 11.00-st kuni 15.00-ni.
Miinitõrjeoperatsioonil osaleb kokku seitse laeva: Eesti miinijahtija Sakala, Saksamaa staabilaev Werra ja miinijahtija Weilheim, Leedu miinijahtija LVS Skalvis, Belgia miinijahtija Lobelia, Hollandi miinijahtija Willemstad ja Prantsuse miinijahtija Croix du Sud.
Eesti on NATO 1. alalisse miinitõrjegruppi panustanud alates 2005. aastast nii staabilaevade kui miinijahtijatega ning mehitanud üksuse ülema ja staabi ametikohti. Miinijahtijaga panustatakse üksusesse iga-aastaselt. Viimane Eesti rotatsioon rahvusvahelises liitlaste miinitõrjegrupis lõppes selle aasta suvel ja järgmine algab 2025. aasta alguses.
Ühena neljast NATO merelise väejuhatuse alluvuses olevast laevade grupist on NATO 1. alaline miinitõrjegrupp (SNMCMG1) valmidusüksus, mis pakub miinitõrjealast kompetentsi ja mille ülesandeks on olla esmaste kiirreageerijate hulgas. Grupp koosneb peamiselt liitlasriikide miinitõrjevõimekusega laevadest ning osaleb erinevate riikide harjutustel ja suurõppustel.