Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Taani õhujõud

Nord Streami gaasitorude plahvatuse eelmisel aastal korraldas kõrge Ukraina ohvitser, kellel on sidemed riigi luureteenistustega, vahendavad Washington Post ja Spiegel.

Nad tuginevad oma teabes muuhulgas anonüümsetele ametlikele allikatele Ukrainas ja mujal Euroopas.

Ajalehtede andmetel koordineeris operatsiooni 48-aastane kolonel Roman Tšervinski. Muu hulgas vastutas ta logistika ja varustuse eest, kui kuueliikmeline grupp rentis võltsitud isikuandmetega purjeka ja sukeldus torudele lõhkekehasid paigaldama.

Allikate sõnul ei tegutsenud Tšervinski üksi ega planeerinud operatsiooni. Ta sai juhised kõrgematelt ohvitseridelt, kes allusid Ukraina relvajõudude ülemale Valeri Zalužnõile.

Tšervinski eitas oma advokaadi vahendusel oma seotust sabotaažiga. Ukraina valitsus ajalehtede kommentaaritaotlustele ei vastanud. President Volodõmõr Zelenski on korduvalt eitanud Ukraina osalemist operatsioonis.

Venemaalt Saksamaale viivate Nord Streami gaasitorude lõhkamine oli vastuoluline operatsioon, mida on kritiseeritud ka Läänes. Rünnak oli osaliselt suunatud Lääne ettevõtetele kuulunud tsiviilinfrastruktuurile ja seadis ohtu miljonite inimeste gaasivarustuse Euroopas.

Tšervinski on praegu Kiievis kinni peetud. Teda kahtlustatakse volituste ületamises järjekordses luureoperatsioonis, mille tulemusena said venelased teada Ukraina lennuvälja koordinaadid. Selle tulemusena alustas Venemaa raketirünnakut, hukkus üks ja sai haavata palju Ukraina sõdureid.

Viimased uudised